Την έκπληξη της χρονιάς έκανε η Λάρισα το Σάββατο (04/01) στη 14η αγωνιστική της EKO Basket League, νικώντας τον Προμηθέα στην Πάτρα με 76-62, σοκάροντας παράλληλα, ΠΑΟΚ και Άρη!

Διότι με την τεράστια εκτός έδρας νίκη της, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έφτασε στις πέντε στο πρωτάθλημα, δύο περισσότερες από ΠΑΟΚ και Άρη που παίζουν μεταξύ τους την Κυριακή κι ενώ την επόμενη αγωνιστική, η Λάρισα υποδέχεται τον ΠΑΟΚ!

Άλλη ομάδα, εδώ και λίγες αγωνιστικές, η Λάρισα συνέχισε να εκπλήσσει αφού ερχόταν κι από την τεράστια εκτός έδρας νίκη επί του Λαυρίου!

Παρά το κακό της ξεκίνημα, αφού στο πρώτο πεντάλεπτο έχανε με 9-2, η Λάρισα επέστρεψε και με τον Νώντα Παπαντωνίου να δίνει το ρυθμό και να έχει παράλληλα 3/3 τρίποντα πήρε προβάδισμα.

Έφτασε στο 27-24 μετά από 15:15 αγώνα και 34-32 ημίχρονο και με τον Μπράντον Ρας να βάζει τεράστια σουτ εδραίωσε την κυριαρχία της.

Ο άλλοτε ΝΒΑερ πέτυχε 20 πόντους με 4/5 τρίποντα και μαζί με τον Άντονι Χίκι (14π.- 9 ασίστ, 4 κλεψίματα) αποτέλεσαν τη βάση για τη μεγάλη νίκη των Θεσσαλών.

allstarbasket.grΟ Προμηθέας, δεύτερος στη βαθμολογία της EKO Basket League, ήταν απελπιστικά άστοχος και παρά τη συνδρομή του Βαγγέλη Μάντζαρη, που έκανε το ντεμπούτο του και ήταν μάλιστα πρώτος σκόρερ με 13 πόντους, μάλλον υποτίμησε την αντίπαλό του.

Οι Πατρινοί έχασαν 39 σουτ, δεν είχαν καλή δημιουργία (μόλις 13 ασίστ), έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ και υπήρχαν στιγμές που δεν τους έβγαινε τίποτα στο παρκέ!

Χαμένα λέι απ, χαμένες βολές, τίποτα δεν πήγε καλά για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, που έπαιξε δίχως τον Λάνγκστον Χολ.

allstarbasket.grΗ αμυντική προσπάθεια της Λάρισας ασφαλώς κι έπαιξε ρόλο, ενώ έκπληξη για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου αποτέλεσε ο Τάσος Σπυρόπουλος με 7 πόντους σε 15 λεπτά συμμετοχής στο δεύτερο ημίχρονο, από 3/3 σουτ. Έβαλε δε το πιο σημαντικό σουτ του αγώνα, όταν ο Προμηθέας μείωσε από το 51-61 σε 60-63 και τότε ο Σπυρόπουλος χτύπησε από τα 6.75μ.!

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 32-34, 51-57, 62-76

EKO Basket League: Οι πρώτοι του Α’ γύρου

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία