Το Περιστέρι ηττήθηκε από τη Βόννη με 89-78 στο Telekom Dome, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη γνώρισε την ήττα στη Γερμανία στο πρώτο παιχνίδι με την κάτοχο του τίτλου, στην best of 3 σειρά (απαιτούνται δύο νίκες για την πρόκριση), η οποία οδηγεί στο Final-4 του Βελιγραδίου.

Ο δεύτερος αγώνας της προημιτελικής φάσης είναι προγραμματισμένος για τις 10 Απριλίου (19:30), στο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”, ενώ αν χρειαστεί τρίτο ματς αυτό θα λάβει χώρα στη Βόννη, στις 16 Απριλίου (21:00).

Η Βόννη του Ροέλ Μουρς είχε κορυφαίους τους Νόα Κέρκγουντ (19π.), Σαμ Γκρίσελ (19π.), Τιλ Πάπε (15π.) και Γκλιν Γουότσον (13π., 9ασ.).

Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο εξαιρετικός Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (22π.), ενώ προσπάθησαν και οι Ζερμέιν Λοβ (13π.), Τρέβορ Τόμπσον (6π., 13ρ.).

Το τζάμπολ του αγώνα έγινε με 15λεπτη καθυστέρηση, αφού ενεργοποιήθηκε λανθασμένα ο συναγερμός πυρκαγιάς. Το γήπεδο εκκενώθηκε και γέμισε ξανά μετά από λίγο!

Το Περιστέρι ξεκίνησε… μουδιασμένα τον αγώνα (8-2 στο 4′), όμως με συνεχόμενα τρίποντα και ένα επιμέρους 6-17, προηγήθηκε με 14-19 (8′)!

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-24, με την ομάδα του Σπανούλη να έχει ήδη 6/10 τρίποντα!

Η Βόννη ήταν καλύτερη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 7 πόντων (37-30), όμως το Περιστέρι αντέδρασε και πήρε ξανά το προβάδισμα (42-44) λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-44).

Το κακό για την ελληνική ομάδα ήταν ότι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου φορτώθηκαν με 3ο φάουλ οι Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ, Τρέβορ Τόμπσον και με 4ο ο Νέιτ Ρένφρο.

Η Βόννη το εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (64-54) που έφτασε μέχρι τους 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-60).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο εκπληκτικός Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ πάλευε μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι.

Πέντε λεπτά πριν από το τέλος τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Κένι Γουίλιαμς και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 45-44, 73-60, 89-78