Βεζένκοφ

Η Πορτογαλία μπορεί να έχασε (90-82) από τη Βουλγαρία του καταπληκτικού Σάσα Βεζένκοφ αλλά πήρε την πρόκριση στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ του 2025, καθώς ηττήθηκε με λιγότερους από 11 πόντους!

Η Αρένα Μπότεβγκραντ, ήταν ασφυκτικά γεμάτη. Το ματς ήταν τελικός για Βουλγαρία και Πορτογαλία, αλλά η ομάδα του Βεζένκοφ μπορεί να επικράτησε, αλλά δεν πήρε την πρόκριση.

Η Βουλγαρία χρειαζόταν νίκη με τουλάχιστον 11 πόντους για να πετύχει τον στόχο της, ο MVP της φετινής EuroLeague Σάσα Βεζένκοφ ήταν ασταμάτητος, αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι ήταν άτυχοι.

Στα 42″ ο Κόντι Μίλερ-ΜακΙντάιρ έκανε αντιαθλητικό φάουλ με το σκορ στο 90-79, ενώ στα 9″ ο Παβλίν Ιβάνοβ χρεώθηκε με βήματα με το σκορ στο 90-80. Στα 5.9″ ο Ντιόγκο Βεντούρα κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Βεζένκοφ που αποβλήθηκε με δεύτερο, η ομάδα του είχε 2/4 βολές και στο φινάλε ο Μίλερ-ΜακΙντάιρ αστόχησε σε δύσκολο σουτ που αν ήταν εύστοχο, θα έδινε την πρόκριση στη Βουλγαρία.

Σε 36:54 λεπτά που πάτησε παρκέ ο Σάσα Βεζένκοφ είχε 30 πόντους (6/8 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές), τέσσερα ριμπάουντ, δύο ασίστ, τρία κλεψίματα και 32 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, απέναντι σε μία άμυνα που τον αντιμετώπισε συνεχώς με παγίδες και δεν του επέτρεψε να πάρει προσπάθειες στην τέταρτη περίοδο.

Ο Τσαβντάρ Κοστόβ (19 πόντοι) κι ο Παβλίν Ιβάνοβ (18 πόντοι) τον ακολούθησαν, με τον Τραβάντε Γουίλιαμς (21 πόντοι) και τον Ντιόγκο Βεντούρα (16 πόντοι, 7/10 βολές) να ξεχωρίζουν από την Πορτογαλία.

Στο μεταξύ, το βραβείο του αθλητή της χρονιάς στη Βουλγαρία πήρε ο Σάσα Βεζένκοφ, παραλαμβάνοντας τον προσωπικό τίτλο πριν το τζάμπολ της εθνικής του ομάδας απέναντι στην Πορτογαλία.

Ο 27χρονος φόργουορντ του Ολυμπιακού αποθεώθηκε από το βουλγαρικό κοινό στη διάρκειας της τιμητικής του διάκρισης.