Παρά το τραγικό πρώτο ημίχρονο (27-32), ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Κολοσσό Ρόδου στο ΣΕΦ με 71-52, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 14η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα ανέβηκε στο 13-1 και παραμένει σταθερά στη 2η θέση, πίσω από τον αήττητο Παναθηναϊκό (14-0), με τον οποίο θα αγωνιστεί στο ΟΑΚΑ την επόμενη Δευτέρα (22/1, 20:15).

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα έπεσε στο 5-9 και παραμένει στην 9η θέση, έχοντας το ίδιο ρεκόρ με το Μαρούσι.

Χωρίς τους Μουστάφα Φαλ, Φιλίπ Πετρούσεβ, Σακίλ ΜακΚίσικ και Λουκ Σίκμα, ο Ολυμπιακός έκανε το χειρότερο πρώτο του ημίχρονο στη σεζόν αλλά έφτασε στη νίκη, πριν από τον κρίσιμο εντός έδρας αγώνα με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (18/1, 21:15), για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

MVP του αγώνα ήταν ο Νίκολα Μιλουτίνοβ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ έχοντας 18 πόντους (8/10 βολές, 5/8 δίποντα), 15 ριμπάουντ, 9 κερδισμένα φάουλ, 2 τάπες και 1 ασίστ!

Ο Άλεκ Πίτερς είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ ο Αϊζάια Κάνααν έφτασε τους 10 πόντους.

Ο Κολοσσός παρατάχθηκε χωρίς τους Ντάνιελ Ουτόμι και Ιωσήφ Κολοβέρο, όμως πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση στο ΣΕΦ.

Από την ομάδα του Κούρο Σεγκούρα ξεχώρισαν οι Άντριου Γκάουντλοκ (14π.), Λόντον Περάντες (10π.), Ανδρέας Πετρόπουλος (9π.) και Σίμι Σίτου (8π., 8ρ.).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από την περιφέρεια με αποτέλεσμα το… φτωχό 14-11.

Με τον Ανδρέα Πετρόπουλο να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα τρίποντα, ο Κολοσσός πήγε στα αποδυτήρια  έχοντας προβάδισμα 5 πόντων (27-32), αφού ο Ολυμπιακός στο πρώτο 20λεπτο είχε μόλις 8/29 σουτ εντός παιδιάς (5/17 δίποντα, 3/12 τρίποντα)…

Όπως ήταν αναμενόμενο, ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε διαφορετικός στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε ένα σερί 9-0, παίρνοντας το προβάδισμα (36-32)

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 50-44, με τον Μιλουτίνοβ να κυριαρχεί κάτω από τα δύο καλάθια.

Στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορά (54-44) και όλα τελείωσαν. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε τους 21 πόντους (71-50), λίγο πριν από το τελικό 71-52.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 27-32, 50-44, 71-52.