Με το “δεξί” ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στα προκριματικά της EuroLeague κόντρα στη ρουμανική Σέπσι στο Βελιγράδι με 73-54.

Ιδανική πρεμιέρα για τις “ερυθρόλευκες” στην Ευρώπη! Ο Ολυμπιακός επικράτησε της Σέπσι με 73-54 και χρειάζεται ακόμη μία νίκη για την πρόκριση στους ομίλους της EuroLeague Γυναικών.

Επόμενος αντίπαλος την Πέμπτη (13/10), την ίδια ώρα (22:00) κόντρα στον “οικοδεσπότη” Ερυθρό Αστέρα.

Η Μέγκαν Γκούσταφσον έκανε τη διαφορά για τις νικήτριες έχοντας πετύχει 29 πόντους και 13(!) ριμπάουντ, ενώ είχε και 3 ασίστ και 2 μπλοκ σε 33:17΄ στο παρκέ!

Στο πλευρό της είναι την Άινα Αγιούσο (7π, 8ασ), αλλά και την Κάιλι Σοκ (6π, 10ρ).

Για τις ηττημένες η Μαρία Τζέσπερσεν ξεχώρισε με 18 πόντους.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο ξεκίνημα με το σκορ να βρίσκεται στον πόντο. Ο Ολυμπιακός με ένα επιμέρους σερί 6-0 κατάφερε να ξεφύγει για το +5 (11-6 στο 5′). Με καλάθι της Σταμολάμπρου οι “ερυθρόλευκες” βρέθηκαν με double score (20-10) ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.

Με προσωπικές προσπάθειες της Τζέσπερσεν, η Σπέσι μείωσε μπροστά στην ολιγωρία της αμυντικής λειτουργίας των τυπικά γηπεδούχων για το 20-15.

Καλύτερο και στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Ζίμπαρτς, το οποίο παρότι είδε τις Ρουμάνες να πλησιάζουν σε απόσταση ενός καλαθιού βρήκε τις λύσεις, κυρίως από την Γκούσταφσον κάτω από τη ρακέτα, για να προηγηθεί με 33-23 στο 16΄. Η Κέιβ προσπάθησε να μειώσει για τη Σέπσι, ωστόσο ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο +8 (39-31).

Με ένα εντυπωσιακό τρίτο δεκάλεπτο και επιμέρους σκορ 19-8 οι Πειραιώτες έβαλαν πλώρη για την πρώτη ευρωπαϊκή νίκη της σεζόν! Μετά το +10 (41-31) ο Ολυμπιακός δεν κοίταξε ποτέ πίσω του με τη Σέπσι να έχει “στερέψει” επιθετικά.

Με τις διαφορές να έχουν “γιγαντωθεί” (58-39 στο 30′) οι “ερυθρόλευκες” έκαναν το καθήκον τους με εξαιρετική άμυνα και στην τελευταία περίοδο, για να πανηγυρίσουν την πρώτη τους νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 29-31, 58-39, 73-54