Ημιτελικός Final 4 1994, Τελ Αβίβ

Με εννέα νίκες σε 13 αγώνες, ο Ολυμπιακός υπερέχει του Παναθηναϊκού στις μεταξύ τους ευρωπαϊκές αναμετρήσεις! Το πιο εντυπωσιακό, όμως, είναι ότι υπερέχει στους αγώνες με γηπεδούχο… τον Παναθηναϊκό!

Από το Final 4 στο Τελ Αβίβ το 1994, έως την περυσινή κανονική περίοδο της Euroleague, οι δύο «αιώνιοι» αντίπαλοι όχι μόνο του μπάσκετ αλλά του ελληνικού αθλητισμού έχουν πλούσιο παρελθόν αναμετρήσεων στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Επί ημερών FIBA, τη δεκαετία του ’90, ο Ολυμπιακός είχε κερδίσει όλους τους αγώνες με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό!

Τον νίκησε δύο συνεχόμενα χρόνια στον ημιτελικό των Final 4 στο Τελ Αβίβ (1994) και στη Σαραγόσα (1995) και κατόπιν τον νίκησε και στην προημιτελική φάση του 1997, στο δρόμο για το ευρωπαϊκό της Ρώμης, αποκλείοντάς τον με 2-0 νίκες!

Ειδικά το εκτός έδρας 69-49 με το οποίο έσπασε την έδρα, είναι η μεγαλύτερη σε έκταση νίκη σε αγώνες Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού στην Ευρώπη!

Βερολίνο, 2009

Στα χρόνια της σύγχρονης Euroleague, που πήρε τα ηνία από τη FIBA την περίοδο 2000/01, οι δύο ελληνικές ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες εννέα φορές. Τις πέντε έχει νικήσει ο Ολυμπιακός και τις τέσσερις ο Παναθηναϊκός.

Τα δύο τελευταία χρόνια με το νέο σύστημα των 30 αγωνιστικών κανονικής περιόδου, ο Ολυμπιακός νίκησε στους τρεις από τους τέσσερις αγώνες, ενώ σε αντίθεση με τη χρόνια παράδοση στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ο Ολυμπιακός έχει εξαιρετικό απολογισμό στο ΟΑΚΑ, σε αγώνες Euroleague!

Σε πέντε ευρωπαϊκούς αγώνες στην έδρα του Παναθηναϊκού, ο Ολυμπιακός έχει νικήσει στους τρεις και ο Παναθηναϊκός μόλις στους δύο!