Στο 2-3 “έπεσε” η Ρεάλ Μαδρίτης με τη Βίρτους Μπολόνια να περνά νικηφόρα από το Wizink Center για την 5η αγωνιστικη της EuroLeague με 92-95.

Το βράδυ που ο Σέρτζιο Σκαριόλο αποθεώθηκε στη Μαδρίτη λόγω της κατάκτησης του Ευρωμπάσκετ, η Βίρτους επικράτησε με 95-92 της Ρεάλ και ανέβηκε στο 2-3.

Οι Ίφε Λούντμπεργκ και Ίσμαελ Μπακό ήταν ο πρωταγωνιστές της ιταλικής ομάδας με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα.

28 πόντους πέτυχε ο Γκάμπριελ Ντεκ, ωστόσο ήταν εξαιρετικά μόνος.

Ο αγώνας

Με τον Ταβάρες πρωταγωνιστή οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 24-18 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου.  Χεζόνια και Κορνελί βγήκαν μπροστά για τη Ρεάλ στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά η ευστοχία της Βίρτους την κράτησε κοντά στο σκορ για το 45-41 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο έδωσε το μομέντουμ στους Ιταλούς οι οποίοι προηγήθηκαν αρχικά με 53-59 στο 25′, ενώ λίγο αργότερα έκαναν το 64-68 στο 30′.

Με +10 (66-76) στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, η ομάδα του Σκαριόλο βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μειώσουν αλλά ο Τεόντοσιτς πέτυχε ένα μεγάλο καλάθι για το 83-89. Το ματς παρέμεινε ντέρμπι, όμως τόσο ο Κορντινιέ, όσο και ο Τεόντοσιτς έβαλαν τις βολές για να καθαρίσουν το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-68, 92-95.