Ζαλγκίρις - Άλμπα

Η Ζαλγκίρις Κάουνας βρέθηκε πίσω και με 20 πόντους από την Άλμπα Βερολίνου, αλλά πατώντας γκάζι στην τελευταία περίοδο, έφτασε στη νίκη με 88-81.

Στο 3-3 οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πέτυχαν επιμέρους 34-20 στο τέταρτο δεκάλεπτο, στο 3-3 και οι φιλοξενούμενοι που μετρούν τρεις σερί ήττες στη EuroLeague.

Η εικόνα του αγώνα

Η Άλμπα Βερολίνου πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα και χάρη σε ένα σερί 9-0 έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +12.

Μάλιστα, με επιμέρους 19-3 που κράτησε ως τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η γερμανική ομάδα ανέβασε τη διαφορά στο +19 (αργότερα έφτασε ως το +20).

Η Ζαλγκίρις, πάντως, κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με θετικό πρόσημο χάρη σε ένα σερί 7-0 που στο τρίτο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε 12-0.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να βρίσκονται σε θέση οδηγού, όμως, από τη στιγμή που άρχισαν την τέταρτη περίοδο από το +7, δεν ήταν εξασφαλισμένοι.

Το 51-61 (στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου) μετατράπηκε σε 63-64, εν συνεχεία σε 69-69 και λίγο αργότερα σε 85-76, δείγμα της εκπληκτικής ανατροπής που πέτυχε η Ζαλγκίρις!

Η γερμανική ομάδα πέτυχε ένα μίνι σερί 5-0, ωστόσο τα πάντα πια είχαν κριθεί.

Κορυφαίος των νικητών ο Εντγκάρας Ουλανόβας με 21 πόντους, σπουδαία δουλειά και οι Κίναν Έβανς (15π.-4ασ.), Ρόλαντς Σμιντς (14π.-7ρ.), Ίγκνας Μπραζντέικις (14π.).

Από πλευράς Άλμπα, ο Τζέιλεν Σμιθ μέτρησε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ταμίρ Μπλατ είχε 12π., ο Γκαμπριέλε Πρότσιντα 11π. (συν 6 ριμπάουντ) και ο Λουίς Ολίντε 10π. (συν 5 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 32-44, 54-61, 88-81