Η Εφές άφησε πίσω της τις ήττες από Μπασκόνια και Μονακό, επικρατώντας 85-71 της Ζαλγκίρις Κάουνας για την 30ή αγωνιστική της EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι αγωνίστηκαν χωρίς τον Ζόφρι Λοβέρν λόγω πονόλαιμου, υποχώρησαν στο 7-18, ενώ οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 13-10 και παραμένουν στην 5η θέση.

Η Εφές προηγήθηκε 7-0, φανερώνοντας ότι δεν έχει ταξιδέψει για… τουρισμό στο Κάουνας, προτού η Ζαλγκίρις περιορίσει τη διαφορά και κλείσει στο -4 το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο κρίθηκε εν πολλοίς το ματς, αφού οι γηπεδούχοι σημείωσαν μόλις 11 πόντους, οι 3 εκ των οποίων αφότου η διαφορά είχε πάει στο +14 με τρίποντο του Σέιν Λάρκιν.

Τα διαδοχικά τουρκικά τρίποντα στις αρχές του β’ ημιχρόνου εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24, δεδομένου ότι οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν σκορ για 4 λεπτά.

Το 40-65 της τρίτης περιόδου μαρτυρούσε ότι δεν υπάρχει επιστροφή και το μόνο που απέμενε ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Η διαφορά άγγιξε τους 30 πόντους (42-70), προτού η Εφές αφήσει τελείως το γκάζι και δώσει την ευκαιρία στη Ζαλγκίρις να περιορίσει την έκταση της ήττας.

Πολυφωνία στην τουρκική ομάδα με: Βασίλιε Μίτσιτς (20π., 7ασ.), Ροντρίγκ Μπομπουά (15π.), Τίμπορ Πλάις (12π.), Μπράιαντ Ντάνστον (11π., 6ρ.), Σέιν Λάρκιν (10π. 8ασ.), Τζέιμς Άντερσον (7ρ.).

Στον αντίποδα, ο Τάιλερ Καβάνο σημείωσε 22 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ, ο Αρτούρας Μιλάκνις έβαλε 13π. και ο Τζος Νέμπο άλλους 12 (συν 8 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 19-23, 30-41, 40-65, 71-85