Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε για πρώτη φορά στην έδρα της Ζαλγκίρις Κάουνας, έπειτα από έξι σερί ήττες (73-84) και φουλάρει για την 3η θέση της EuroLeague!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πήγε στο 17-10 (έναντι 7-21 της λιθουανικής) και από τη στιγμή που υπερισχύει της Αρμάνι Μιλάνο σε πιθανή ισοβαθμία, η 3η θέση είναι κοντά!

Υπενθυμίζεται ότι μετά την επικράτηση επί της Ζαλγκίρις, η οποία προερχόταν από 10/13 απέναντι στους Κυπελλούχους Ελλάδας, ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ την Πέμπτη (17/3, 21:00).

Στον εξ αναβολής αγώνα της 19ης αγωνιστικής της Euroleague, ο Κώστας Παπανικολάου έκανε τη διαφορά με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν καλός στο 2ο ημίχρονο (16π., 5ασ.), ενώ οι Τάιλερ Ντόρσεϊ (13π.), Χασάν Μάρτιν (13π., 7ρ.) και Κώστας Σλούκας (10π., 6ασ.) ακολούθησαν.

Στον αντίποδα, ο Τζος Νέμπο πάλεψε με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε 14 πόντους, 5 ασίστ και ο Εντγκάρας Ουλανόβας 13 πόντους, 6 ασίστ.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην αναμέτρηση, επενδύοντας στο αμυντικό σκέλος, προτού η Ζαλγκίρις μετατρέψει το 4-8 σε 11-8.

Κορυφαίος στο ξεκίνημα ο Κώστας Παπανικολάου, ο οποίος έβαλε τους 8 από τους πρώτους 12 πόντους των “ερυθρολεύκων”, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που βρήκε τους γηπεδούχους στο +5.

Ο Ολυμπιακός έχανε αρκετά ριμπάουντ και σουτ από την περιφέρεια, με τον Σάσα Βεζένκοβ να μην δίνει βοήθειες στο πρώτο ημίχρονο.

Στον αντίποδα, ο Λούκας Λεκαβίτσιους ενορχήστρωνε ιδανικά τη Ζαλγκίρις με 7 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 15 λεπτά αγώνα.

Στο β’ δεκάλεπτο ξεχώρισε το πολύ δυναμικό παιχνίδι από τις δύο πλευρές, γεγονός που έφερνε και τη σχετική γκρίνια από τους πάγκους για τις ανάλογες διαιτητικές αποφάσεις.

Το ημίχρονο έκλεισε με τη Ζαλγκίρις να υπερισχύει στα τρίποντα (4/9 έναντι 3/12) και να καταγράφει 13 ασίστ, τη στιγμή που ο Ολυμπιακός χρειαζόταν το κάτι παραπάνω σε όλους τους τομείς.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρέμεναν απελπιστικά άστοχοι έξω από τη γραμμή των 6,75μ., ενώ στον αντίποδα, ο Τζος Νέμπο συνέχιζε να σκοράρει ανελλιπώς.

Πάντως, παρά το μέτριο συνολικά παιχνίδι της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα, το τρίτο δεκάλεπτο τη βρήκε μόλις στο -1, επομένως τίποτα δεν είχε κριθεί.

Το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου αποδείχθηκε κλειδί για τη νίκη του Ολυμπιακού, αφού το 59-58 μετατράπηκε σε 59-66 και στη συνέχεια 61-69.

Η Ζαλγκίρις δεν τα παράτησε, πάντως, μείωσε σε 69-74, όμως ο σύλλογος του Πειραιά βρήκε τα σημαντικά καλάθια που χρειαζόταν για να πανηγυρίσει μία πολύ σπουδαία νίκη.

Επομένως, αν κάνει τρεις νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια με Παναθηναϊκό, Μονακό, Βιλερμπάν και Μπαρτσελόνα, θα καπαρώσει την τετράδα ανεξαρτήτως άλλων αποτελεσμάτων.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-39, 59-58, 73-84