Μια ακόμα ήττα, την όγδοη σε δέκα αγώνες στη Euroleague γνώρισε ο Παναθηναϊκός την Τρίτη (16/11) με 76-69 από τη Ζαλγκίρις Κάουνας  εκτός έδρας.

Απέναντι στην μοναδική ομάδα της διοργάνωσης δίχως νίκη στη διοργάνωση, οι “πράσινοι” πάλι έδειξαν “λιγοι”, ακολουθούσαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα το σκορ κι άφησαν πάμπολλες ευκαιρίες στη διάρκεια του αγώνα να πάνε χαμένες, ώστε να διεκδικήσουν το ματς.

Ήταν η έκτη φετινή εκτός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού και 14η συνεχόμενη ήττα του εκτός Ελλάδας, από τις 3 Δεκεμβρίου 2020, όταν είχε κερδίσει στο Μιλάνο την Αρμάνι 80-77.

Είχε μεσολαβήσει η εκτός έδρας νίκη επί του Ολυμπιακού, -αλλά εντός Ελλάδας- πέρυσι, στις 5 Φεβρουαρίου 2021.

Με 2 λεπτά για τη λήξη και το σκορ στο 72-67, ο Σαντ Ρος χρεώθηκε με βήματα, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση, η μπάλα έμεινε στα χέρια του Ντάριλ Μέικον.

www.allstarbasket.grΕκεί χάθηκε η τελευταία ευκαιρία σε έναν αγώνα, που η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη προσπαθούσε να χτίσει ένα καλό διάστημα, ένα μικρό σερί, για να πάρει τα πάνω της, αλλά δεν το πέτυχε για 40 λεπτά.

Δεν αρκούσαν οι 21 πόντοι του Ντάριλ Μέικον, στην ελληνική ομάδα, ενώ ο δεύτερος διψήφιος σκόρερ ήταν ο παίκτης με τα περισσότερα άστοχα σουτ, ο Ιωάννης Παπαπέτρου (10π.) με 1/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα.

Ο Παναθηναϊκός δεν εκμεταλλεύτηκε τον Παπαγιάννη παρά το γεγονός ότι η φετινή Ζαλγκίρις δεν έχει μεγάλα ή αθλητικά κορμιά, ο Έλληνας σέντερ δεν είχε σουτ σε 12:40 στο ημίχρονο κι έβαλε 7 έως το τέλος του αγώνα σε 4 προσπάθειες.

www.allstarbasket.grΜε 13 ασίστ για 12 λάθη, οι “πράσινοι” πάλι δεν δικαιούνταν τη νίκη, κι ας πάλεψαν μέχρι τέλους.

Η δίχως νίκη στους εννέα πρώτους αγώνες Ζαλγκίρις, είχε ενθουσιασμό, που πήγαζε φυσικά από το κοινό της, ο Μάρεκ Μπλάζεβιτς αν και 20 ετών, έκανε ζημιά με το φετινό ρεκόρ των δέκα πόντων του, ενώ η εμπειρία των Ουλανόβας (11π.-6 ριμπ., 3 ασίστ), Μιλάκνις (13 π.) και η δράση του Τάιλερ Κάβανο (12π.-9 ριμπ.) αρκούσαν στην ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς.

www.allstarbasket.grΔεν φάνηκαν καθόλου, Πέρι, Γουάιτ, Έβανς, Φέρελ, Φλόιντ, ο Σαντ Ρος χάθηκε στην τελευταία περίοδο, ο Κασελάκης πάλι το πάλεψε (6π.-6 ριμπ) αλλά δεν αρκούν τόσο λίγοι παίκτες να συνεισφέρουν, πόσο μάλλον, να δώσουν το κάτι παραπάνω που απαιτεί μια εκτός έδρας νίκη, ακόμα και επί της ουραγού της φετινής Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 43-37, 60-52, 76-69