Ζενίτ-Άλμπα

Με πρωταγωνιστή τον Τζόρνταν Λόιντ, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε με 75-66 την Άλμπα Βερολίνου, σε ματς για τη 10η στροφή της Euroleague.

O 28χρονος γκαρντ σημείωσε 25 πόντους, πήρε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και κατέγραψε 5 κλεψίματα, συμβάλλοντας τα μέγιστα για να πάει στο 7-3 η ομάδα του.

Τέταρτη σερί νίκη για τη Ζενίτ, η οποία δεν αγχώθηκε από τη σπουδαία παρουσία του Μάρκους Έρικσον (20π. με 3/4τρ.), δεδομένου ότι ο Μάοντο Λο έμεινε στα ρηχά.

Ζενίτ-Άλμπα

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα, η Άλμπα σημείωσε μόλις 30 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Από τη στιγμή που την ίδια ώρα η Ζενίτ είχε βάλει 42, η γερμανική ομάδα θα έπρεπε να βελτιωθεί αισθητά στο δεύτερο μέρος.

Η Άλμπα πλησίασε στο 56-50, αλλά το τρίποντο του Λόιντ έγραψε το τελικό 59-50 για την τρίτη περίοδο.

Ζενίτ-Άλμπα

Στο 01:25 πριν από το τέλος, ο Λο ευστόχησε σε 2 βολές και μείωσε σε 69-64, δίνοντας ενδιαφέρον στον επίλογο.

Ακολούθησε 2/2 στις βολές από Λόιντ και Μπεν Λάμερς, προτού ο Λόιντ γράψει το 73-66 με δίποντο στα 41”, βάζοντας τέλος στη σεμνή τελετή.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-30, 59-50, 75-66