Η Μπάγερν Μονάχου κέρδιζε για 37,5 λεπτά στην Αγία Πετρούπολη, όμως η Ζενίτ, της πήρε στο τέλος την μπουκιά από το στόμα για να νικήσει με 79-75!

Η εκ διαμέτρου αντίθετη ορθότητα των τελευταίων αποφάσεων που πήραν οι δύο ομάδες έκριναν και τον αγώνα της 14ης αγωνιστικής της Euroleague, την Τετάρτη (16/12) στη Ρωσία.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 72-71 από τρίποντο του Ματέους Πονίτκα (κεντρική φωτογραφία) και 2:36 για το τέλος.

Η Μπάγερν απάντησε με 4-05 για το 75-72 υπέρ της με 2 λεπτά, αλλά στα επόμενα 120 δευτερόλεπτα τα έκανε όλα λάθος. Δύο λάθη, ένα σουτ που δεν βρήκε στεφάνη και κυρίως, κακή άμυνα που άφησε τη Ζενίτ να κλείσει τον αγώνα με 79-75!

Μάλιστα ο Αντρέα Τρινκιέρι, με τη διαφορά στους 4 και τη Ζενίτ να ‘χει 16 δεύτερα στην τελευταία επίθεση, ζήτησε μόνο καλή άμυνα κι όχι φάουλ, προφανώς μην πιστεύοντας ότι η ομάδα του μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο, και με πιθανό το ενδεχόμενο ισοβαθμίας

Η Ζενίτ ανέβηκε στο 8-4, η Μπάγερν έπεσε στο 9-5 και φυσικά συγκαταλέγονται στις ομάδες που κάνουν πολύ καλή σεζόν.

Η Μπάγερν προηγήθηκε μέχρι και με 13 πόντους διαφορά (50-37 μετά από 22:05 αγώνα) αλλά το καλό ποσοστό τριπόντων της Ζενίτ (7/13 στο δεύτερο μισό) άλλαξε τα δεδομένα.

Ο Μπίλι Μπάρον πέτυχε 20 πόντους για τους νικητές με 4/5 τρίποντα, 13 ο Γουίλ Τόμας και 12 ο Αρτούρας Γκουντάιτις, αλλά οι 10 ήταν από το πρώτο 20άλεπτο.