Από τα 10 λεπτά, μέσο χρόνο συμμετοχής στην κανονική περίοδο, η παρουσία του νεαρού γκαρντ του Περιστερίου, Ζώη Καράμπελα, εκτοξεύτηκε στα σχεδόν 25 λεπτά ανά αγώνα, στους ημιτελικούς των playoffs με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό!

Το πόσο δουλεύει με τους Έλληνες παίκτες ο Αργύρης Πεδουλάκης, σε όποιον πάγκο κι αν έχει βρεθεί είναι γνωστό και δεν θα το μάθετε από εδώ.

Σε όλη τη μακρά διαδρομή του, ο Έλληνας προπονητής αποτέλεσε υπόδειγμα για την εμπιστοσύνη και κυρίως την επιμονή του να δουλεύει νέους Έλληνες παίκτες, αλλά ακόμα και πιο μεγάλους σε ηλικία.

Τη φετινή χρονιά-αποκάλυψη του νεοφώτιστου -για να μην το ξεχνάμε- Περιστερίου, που βρέθηκε στην τετράδα, το όνομα του Ζώη Καράμπελα είναι αυτό που ακούστηκε περισσότερο από κάθε άλλο. Ειδικά όταν ο Ράιαν Χάροου άρχισε να πηγαίνει όλο και συχνότερα στα “πιτς” λόγω του ζητήματος που είχε στη μέση του, ο 18χρονος γκαρντ πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής.

Στα 15 παιχνίδια που αγωνίστηκε στην κανονική περίοδο της Basket League, o γεννημένος στις 17 Απριλίου 2001 και ύψους 1.82μ. γκαρντ, έπαιζε κατά μέσο όρο 10:23.

Είχε δε απολογισμό 2,93 πόντους, 1,93 ασίστ και 4 αξιολόγηση.

Στα playoffs όμως, ο χρόνος του εκτοξεύτηκε στα 18:14 λεπτά μέσης συμμετοχής, ενώ εάν απομονώσουμε τους τρεις ημιτελικούς του Περιστερίου με τον Παναθηναϊκό ο χρόνος του έφτασε στα 24,9 λεπτά συμμετοχής!

Κι είναι εύκολα αντιληπτό το όφελος, όταν έχει τόση ευθύνη στα χέρια του, κι όταν σε όλο αυτό το διάστημα αντιμετωπίζει και στις δύο πλευρές του παρκέ έναν παίκτη της κλάσης του Νικ Καλάθη!

Στους ημιτελικούς ο Ζώης Καράμπελας είχε σε αυτά τα σχεδόν 25 λεπτά ανά αγώνα 9 πόντους μέσο όρο, 6,7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 11 αξιολόγηση!

Αν μη τι άλλο, δείγμα ότι άξιζε αυτές τις ευκαιρίες και ταυτόχρονα δείγμα και της δουλειάς που έχει γίνει με τον μικρό στο Περιστέρι!