Περιστέρι-Καρσίγιακα

Την πρώτη του νίκη στο Group K της φάσης των “16′ του BCL πανηγύρισε το Περιστέρι, το οποίο επικράτησε 76-73 της Καρσίγιακα στο “Α. Παπανδρέου”.

Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την κάλυψη της διαφοράς της ήττας στη Σμύρνη (-5), ωστόσο στο τέλος κινδύνευσαν ακόμη και με αρνητικό αποτέλεσμα στην αποψινή μονομαχία.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη ανέδειξε πρώτο σκόρερ τον Κένι Γουίλιαμς (23π.), ο Τζο Ράγκλαντ αποδείχθηκε πολυσύνθετος (19π.-5ρ.-9ασ.) και ο Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ προσέθεσε 14π.-6ρ.

Πολύτιμος στους… αιθέρες ήταν ο Τρέβορ Τόμπσον με 14 ριμπάουντ, ενώ αντίθετα, δεν βοήθησε στο σκοράρισμα (1/8 δίποντα).

Από την άλλη μεριά, ο Βίτο Μπράουν μέτρησε 19 πόντους-6 ριμπάουντ, ο Τζέιλον Μπράουν 15π. και ο Βέρνον Κάρεϊ 13π.-9ρ.

Το Περιστέρι ήταν κακό στο δίποντο (11/33 προσπάθειες), αξιοπρεπέστατο στο τρίποντο (13/29 προσπάθειες) και κυρίαρχο στα ριμπάουντ (48-31).

Η Καρσίγιακα είχε καλύτερα ποσοστά στα εντός πεδιάς (16/41 δίποντα, 10/20 τρίποντα) και υπέπεσε σε λιγότερα λάθη (13-8), ενώ υστέρησε στις βολές (11/18) και τα ριμπάουντ στη ρακέτα της (πήρε μόλις τα 25 από τα 40 που διεκδικήθηκαν).

Πλέον, οι δύο ομάδες βρίσκονται στο 1-3 και σε περίπτωση ισοβαθμίας η Καρσίγιακα υπερισχύει.

Το σύνολο του Σπανούλη θα δοκιμαστεί στην Arena Savaria της Ουγγαρίας την προσεχή Τετάρτη (13/3, 21:00), με μοναδικό στόχο τη νίκη επί της Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Χάρη σε τρίποντα των Μήτρου-Λονγκ και Γουίλιαμς, το Περιστέρι προηγήθηκε 6-0 και δεν δέχθηκε πόντο στα πρώτα 2,5 λεπτά.

Η Καρσίγιακα έβαλε μόλις 4 πόντους σε περίπου 4,5 λεπτά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν 12-4, ωστόσο πολύ σύντομα καταγράφηκε σερί 0-11 για το 14-19.

Πάντως, χάρη σε τρίποντο του Ράγκλαντ, το Περιστέρι έκλεισε σε θέση οδηγού το πρώτο δεκάλεπτο (20-19).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σπανούλη είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα, αλλά στα τελευταία 3,5 λεπτά περίπου δεν βρήκε σκορ, με συνέπεια το 33-28 να γίνει 33-39.

Οι γηπεδούχοι είχαν μόλις 4/19 δίποντα στο πρώτο ημίχρονο και αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Τόμπσον (0/5).

Αντίθετα, από την περιφέρεια απέδιδαν καλύτερα (7/16), ενώ καλή δουλειά γινόταν και στα επιθετικά ριμπάουντ (9 από τα 20).

Η Καρσίγιακα, από την πλευρά της, ήταν ανώτερη στο δημιουργικό σκέλος (7-12 οι ασίστ) και τα ποσοστά στα εντός πεδιάς (9/19 δίποντα, 5/10 τρίποντα).

Με το… σταγονόμετρο έμπαιναν οι πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο το επιμέρους 16-11 σήμαινε ότι το Περιστέρι βρισκόταν πια σε απόσταση αναπνοής, χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Γουίλιαμς.

Έπρεπε να κυλήσουν πάνω από πέντε λεπτά στην τελευταία περίοδο για να πάρουν οι γηπεδούχοι το προβάδισμα, έκτοτε όμως δεν το έχασαν.

Το 59-61 μετατράπηκε σε 71-63 και από τη στιγμή που απέμενε 01:15, η πλάστιγγα είχε πια γείρει για τα καλά υπέρ του Περιστερίου.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης έγραψε το 73-66 με βολές, αλλά στη συνέχεια η Καρσίγιακα μείωσε στον πόντο με επτά διαδοχικούς πόντους του Τζ. Μπράουν (είχε μεσολαβήσει ακόμα μία εύστοχη βολή του Κασελάκη για το 74-70).

Το 74-73 γράφτηκε στα 20’2” με τρίποντο. Στα 13’7” ο Μήτρου-Λονγκ διαμόρφωσε το 76-73 με 2/2 βολές και στη συνέχεια ο Κέλαν Μάρτιν αστόχησε σε τρίποντο. Το ριμπάουντ δεν ήταν επιθετικό, επομένως τα πάντα τελείωσαν.

Κομβικό για την ανατροπή των δεδομένων ήταν τα 4/6 δίποντα του Περιστερίου στην τελευταία περίοδο, όταν στις προηγούμενες τρεις είχαν 7/27!

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-39, 49-50, 76-73