Ο Δαμιανός Παπαχατζής γράφει για την επόμενη μέρα της ήττας του Ολυμπιακού από τη Ζαλγκίρις Κάουνας στα play offs της Euroleague.
«Ποτέ μην υποτιμάς την καρδιά του πρωταθλητή», ήταν η ιστορική δήλωση του Πατ Ράιλι και γι’ αυτό δεν είναι δυνατόν κάποιος να ξεγράψει τον Ολυμπιακό μετά την ήττα από την Ζαλγκίρις στον πρώτο εντός έδρας αγώνα της σειράς των πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

Οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν ότι έχουν την καρδιά του πρωταθλητή γιατί κατάφεραν να οδηγήσουν, τουλάχιστον, στην παράταση ένα ματς στο οποίο όλα κυλούσαν εναντίον τους μετά την πρώτη περίοδο.

Ο Ολυμπιακός είχε τον Κώστα Παπανικολάου εκτός αγώνα, αρκετούς παίκτες ανέτοιμους και εκτός ρυθμού (Γιώργος Πρίντεζης, Κιμ Τιλί και Γιάνις Στρέλνιεκς) και τραυματία μετά το δεύτερο δεκάλεπτο τον Νίκολα Μιλουτίνοφ.

Οι «ερυθρόλευκοι», επίσης, έχαναν τα αμυντικά ριμπάουντ, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν το σκορ και την δημιουργία του Κέβιν Πάνγκος, και εγκλωβισμένοι στον ρυθμό που βολεύει την Ζαλγκίρις, το σετ παιχνίδι, έκαναν σχεδόν τα διπλάσια λάθη από τους αντιπάλους τους (15-8). Ορισμένα, μάλιστα, ήταν πολύ φθηνά…

Η «καρδιά του πρωταθλητή», τα 5 μεγάλα τρίποντα του Βασίλη Σπανούλη και τα δύο του Βαγγέλη Μάντζαρη τους κράτησαν στην διεκδίκηση της νίκης μέχρι το 40’. Από εκεί και πέρα με την καταπόνηση του Σπανούλη να προστίθεται στα υπόλοιπα προβλήματα ήταν αδύνατον να πάρουν τη νίκη άπεναντι σε μια ομάδα που επιβεβαίωσε πόσο συμπαγής και καλά δουλεμένη είναι από τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους.

Ο Ολυμπιακός βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση. Όχι για την ήττα του στον πρώτο πρώτο αγώνα, αλλά διότι ξόδεψε πολλές δυνάμεις και ειδικά ο αρχηγός του την Τετάρτη (18/4) και γιατί τα προβλήματα τραυματισμών δεν έχουν τέλος.

Ο Παπανικολάου θα είναι εκτός και στο δεύτερο ματς, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή των Πρίντεζη, Στρέλνιεκς και Μιλουτίνοφ.

Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, εάν καταθέσουν την ψυχή τους στο παρκέ του ΣΕΦ, όπως έκαναν στο πρώτο ματς, και προσέξουν κάποια κρίσιμα στοιχεία μπορούν να κάνουν το 1-1 και να παραμείνουν στην διεκδίκηση της πρόκρισης.

Ο Ολυμπιακός απέναντι στην λιθουανική ομάδα πρέπει να τρέξει, όπως έκανε στο πρώτο δεκάλεπτο, και για να το πετύχει αυτό δεν μπορεί να χάνει το ένα αμυντικό ριμπάουντ μετά το άλλο, να επιτρέπει στον Κέβιν Πάνγκος να σκοράρει και να δημιουργεί και να αφήνει αμαρκάριστα μακρινά σουτ.

Οι «ερυθρόλευκοι» είναι, επίσης, πολύ καλά δουλεμένη ομάδα, έχουν αρχές στο παιχνίδι τους από τον Γιάννη Σφαιρόπουλο και μπορούν να κάνουν τα αδύνατα δυνατά. Το έχουν αποδείξει στο παρελθόν.