O Παναθηναϊκός νίκησε άνετα με 68-50 τον ΠΑΟΚ το μεσημέρι της Πέμπτης (31/3) στο κλειστό “Παύλος Γιαννακόπουλος”, έκανε το 3-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά των playoffs της Α1 Γυναικών.

Η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη που τερμάτισε δεύτερη στο φετινό πρωτάθλημα, είχε νικήσει δύο φορές στην κανονική περίοδο τον 7ο ΠΑΟΚ, που πρόσφατα, δυσκόλεψε τον αντίπαλό του στον αγώνα της Λεωφόρου, για την κανονική περίοδο.

Σήμερα, οι “πράσινες” έκαναν πολύ εύκολα το 3-0 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τις Εσπερίδες Καλλιθέας.

Οι Πρωταθλήτριες Ελλάδας του 2021, θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας και προβάδισμα με 2-0 στις νίκες και απέναντι στις Εσπερίδες, καθώς στα playoffs, μεταφέρονται τα αποτελέσματα της κανονικής περιόδου.

Τα playoffs άρχισαν την Τετάρτη (30/3), με τρεις αγώνες, με Ολυμπιακό, Εσπερίδες και Χανιά να παίρνουν την πρόκριση για τη Β’ φάση.

Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 68-50
Διαιτητές: Κωνσταντινίδου-Κανελλόπουλος-Τσακιράκη
Δεκάλεπτα: 17-6, 37-22, 52-32, 68-50
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 14, Χολμς 12, Φιτζγκέραλντ 7, Ζιάκα 3, Λύμουρα 5(1), Κωτούλα, Μπουντούρη 4, Γρηγοροπούλου 4, Μυλωνάκη 4, Χατζηνικολάου 6, Κάιζερ 9.
ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 11, Μάντεν 6, Χαιριστανίδου 4, Μακιτάλο 6, Κατσαμούρη 3, Στεφανακη, Καρλάφτη 12, Κιλαζίδου 8.

Η photo gallery από τον σημερινό αγώνα, με ένα κλικ:

Α’ ΦΑΣΗ PLAYOFFS

(Στις τρεις νίκες, ενώ μεταφέρονται τα αποτελέσματα από την κανονική περίοδο)

1. Ολυμπιακός-Νίκη Λευκάδας 3-0 (101-61)
  2. Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-0 (68-50)
  3. Εσπερίδες-Δάφνη Αγίου Δημητρίου 3-0 (73-68)
  4. Ελευθερία Μοσχάτου-ΟΑ Χανίων 0-3 (59-64 παρ.)

Β’ ΦΑΣΗ PLAYOFFS

Ημιτελικά

(Η πρόκριση στους τελικούς κρίνεται στις τρεις νίκες, ενώ μεταφέρονται τα αποτελέσματα από την κανονική περίοδο)

Ολυμπιακός-ΟΑ Χανίων 2-0

Παναθηναϊκός-Εσπερίδες 2-0

Θέσεις 5-8 (απαιτούνται τρεις νίκες)

Ελευθερία Μοσχάτου – Νίκη Λευκάδας (1-1)

Δάφνη Αγ. Δημ. – ΠΑΟΚ (1-1)

Α1 Γυναικών: Το πανόραμα της περιόδου 2021/22