ΜακΡέι-Κουζμίνσκας

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην 3η παράταση, η ΑΕΚ Betsson (0-4) ηττήθηκε από τη Χάποελ Χολόν (2-2) με 108-112 στο άδειο λόγω μέτρων ασφαλείας κλειστό των Άνω Λιοσίων, για την 4η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

“Αυτοκτόνησε” η “Ένωση”, καθώς ήταν μπροστά 100-92 στα 55’’ πριν από το τέλος της 2ης παράτασης και κατάφερε να πάει το ματς στην 3η παράταση!

Για τους “κιτρινόμαυρους” η αναμέτρηση είχε χαρακτήρα τελικού, μιας και μόνο με νίκη θα κατάφερνε να διατηρήσει ζωντανές τις όποιες ελπίδες είχε να διεκδικήσει την πρόκριση.

Το σύνολο του Ηλία Ζούρου είχε ηττηθεί με 79-68 στο πρώτο παιχνίδι στην Ουγγαρία και μετά τη σημερινή ήττα αποκλείστηκε και μαθηματικά.

Νωρίτερα, ο Προμηθέας Πάτρας λύγισε τη Μούρθια με 79-78 και οι δύο ομάδες έχουν πλέον ρεκόρ 3-1.

Ο τρομερός Μιντάουγκας Κουζμίνσκας είχε μόλις 4 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τελείωσε τον αγώνα με 40 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόρνταν ΜακΡέι πρόσθεσε 27 πόντους για την ΑΕΚ που θα παίξει για το γόητρο κόντρα στη Μούρθια και τον Προμηθέα.

Δεν αγωνίστηκαν από πλευράς ΑΕΚ οι τραυματίες Τζάστιν Τίλμαν και Δημήτρης Φλιώνης.

Από τη Χάποελ Χολόν, που έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι 8 παίκτες που αγωνίστηκαν!

Η εξέλιξη του συναρπαστικού αγώνα:

Μετά το αρχικό 0-6, η ΑΕΚ έκανε ένα εντυπωσιακό σερί 16-0 και προηγήθηκε με 16-6, όμως η Χάποελ Χολόν κατάφερε να μειώσει σε 18-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Ζούρου διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως οι Ισραηλινοί παρέμεναν σε απόσταση… αναπνοής με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποιούσαν και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 38-36.

Η Χάποελ Χολόν ξεκίνησε εξαιρετικά το δεύτερο ημίχρονο και προηγήθηκε με 40-46 (23′), βασιζόμενη στην πολύ καλή της άμυνα και τον εξαιρετικό Αμίρ.

Με τρία τρίποντα του Ραντλ, η ΑΕΚ πήρε ξανά το προβάδισμα (51-50), όμως η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 57-61.

Με 5 σερί πόντους του Κουζμίνσκας η “Ένωση” πέρασε ξανά μπροστά με 64-63, όμως ο Μπερνς έβαλε πάλι σε θέση οδηγού τους φιλοξενούμενους (68-71).

Με τον Κουζμίνσκας να ευστοχεί σε τρίποντο και να φτάνει τους 21 πόντους, η ΑΕΚ πέρασε με 74-73, στα 2:20 πριν από το τέλος.

Ο Αγραβάνης έκανε το 75-73 με 1/2 βολές, και ο ΜακΡέι το 77-73 στα 55”. Ο Κρόφορντ μείωσε 77-75 στα 46”, ο ΜακΡέι αστόχησε και ο ΜακΚόλ ισοφάρισε 77-77 στα 8.4”.

Η ΑΕΚ έκανε λάθος στην επαναφορά, ο ΜακΚόλ έφυγε στον αιφνιδιασμό, κέρδισε φάουλ στα 4.6”, όμως είχε 0/2 βολές και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση, αφού η “Ένωση” δεν πρόλαβε να σουτάρει.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, το ντέρμπι συνεχίστηκε (85-85 στο 44′), ο ΜακΡέι αστόχησε, ο Μισγκάβ έβαλε τρίποντο στα 32” (85-88), ο Κουζμίνσκας έβαλε 2/2 βολές στα 23.9” (87-88) και ο Κρόφορντ είχε 2/2 βολές στα 19.8” (87-90).

Ο ΜακΡέι αστόχησε σε τρίποντο, ο Κουζμίνσκας πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και έβαλε 2/2 βολές στα 12.4” (89-90), ο Κρόφορντ έκανε λάθος, ο Ραντλ κέρδισε φάουλ στα 2.4”, αλλά έβαλε 1/2 βολές (90-90) και ο αγώνας οδηγήθηκε στη 2η παράταση, αφού η Χάποελ Χολόν δεν πρόλαβε να εκδηλώσει επίθεση!

Με 9 πόντους του εκπληκτικού Κουζμίνσκας, η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 10-0 και ξέφυγε με 100-90 στη δεύτερη παράταση, όμως η Χάποελ Χολόν απάντησε με ένα δικό της 0-10 και ισοφάρισε 100-100 στα 3.3”!

Η ΑΕΚ έκανε ξανά λάθος στην επαναφορά, ο Κρόφορντ αστόχησε από κοντά και ο αγώνας πήγε και σε τρίτη παράταση!

Στην 4η παράταση οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα (108-110), ο Καράμπελας έκανε λάθος στα 4.1”, ο Μισγκάβ έβαλε 2/2 βολές (108-112) και όλα τελείωσαν για την ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-36, 57-61, 77-77 (κ.δ.), 90-90 (1η παρ.), 100-100 (2η παρ.), 108-112 (3η παρ.).