ΑΕΚ

Με τον Βινς Χάντερ να κάνει μια ακόμη μεγάλη εμφάνιση η ΑΕΚ νίκησε το βράδυ της Τετάρτης (7/11) την Φουενλαμπράδα με 78-71 στο ΟΑΚΑ και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-1 στον όμιλο του Basketball Champions League.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι άρχισε πολύ καλά το παιχνίδι με παίκτη-έκπληξη τον Γιώργο Τσαλμπούρη που πέτυχε 7 πόντους σε σχεδόν έξι λεπτά. Οι “μικροί” της ΑΕΚ βρήκαν νωρίς χρόνο, λόγω απουσιών και με καλάθι του Μωραΐτη η ΑΕΚ βρέθηκε στο 20-13 με 4:40 για το δεκάλεπτο!

Οι Ισπανοί αναγκάστηκαν να κατεβάσουν ταχύτητα γιατί η ΑΕΚ έπαιζε τέλεια στο δικό τους ρυθμό κι είχε πολύ ψηλό σκορ κι έτσι η πρώτο περίοδο έληξε με 24-19 με πρωταγωνιστή, μετά τον Τσαλμπούρη, τον Χάντερ.

ΑΕΚ

Η ελληνική ομάδα έβγαλε το κακό της πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος της β’ περιόδου, έχασε τη συγκέντρωσή της κι η Φουενλαμπράδα προηγήθηκε 32-31 με 4:23 για το ημίχρονο.

Ευτυχώς η ΑΕΚ αποφάσισε να ασχοληθεί με την άμυνά της και με επιμέρους σκορ 10-2 πήγε στα αποδυτήρια με +7, 41-34.

Οι Ισπανοί προσπέρασαν και πάλι με 48-47 στο 5άλεπτο της τρίτης περιόδου, αλλά με αιχμή τον Βινς Χάντερ η ΑΕΚ έτρεξε ένα σερί 12-0 (με οκτώ πόντους του Αμερικανού) και πήγε στο 59-48 1:40 για το φινάλε.

Με τον Ράταν Μέις σε κακή μέρα, η ΑΕΚ ήταν αρκετά στατική στην επίθεση και για αυτό το λόγο υπήρχαν πολλά διαστήματα που “κόλλαγε” στην επίθεση.

Με τον Χάντερ όμως “σταθερά” στην επίθεση και με σοβαρότητα στην άμυνα η ΑΕΚ δεν επέτρεψε ξανά στη Φουενλαμπράδα να προσπεράσει. Ποτέ δεν ξέφυγε με διαφορά ασφαλείας, ωστόσο, πλέον είχε χτίσει την υπεροχή στο παρκέ και την ασφάλεια στο σκορ. Με το κλέψιμο του Σαντ Ρος που τελείωσε τη φάση με κάρφωμα, η ΑΕΚ προηγήθηκε 74-64 με 1:58 για το τέλος.

ΑΕΚ

Ο Κουβανός ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Χάντερ χάρισαν στην ομάδα τους την τέταρτη νίκη της σε πέντε αγώνες στον όμιλο του Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 41-34, 59-54, 78-71

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος, Τσαλμπούρης 7, Ματσιούλις 4, Ράταν-Μέις 6 (2/6 βολές, 2/5 διπ., 0/2 τριπ.), Λαρεντζάκης 7 (1), Μωραΐτης 5 (1), Γκρίφιν 9 (1), Σαντ-Ρος 10, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 6, Γιαννόπουλος, Χάντερ 24 (11/16 δίπ., 2/6 βολ.).

ΦΟΥΕΝΛΑΜΠΡΑΔΑ (Γκαρσία): Ο’ Λίρι 13 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Ρούπνικ 9 (2), Μπέγιας 7 (2), Γκαρθία 5 (1), Κρουζ 12 (2), Γιόρκα 10, Γκονζάλεθ, Νογκέιρα 4, Κλαρκ 2, Εγιενγκά 7 (1), Ζάνα 2.