Άρης

Ο Άρης δέχτηκε 33 πόντους στην τελευταία περίοδο και έχυσε την καρδάρα με το γάλα στη Φινλανδία, όπου ηττήθηκε με 88-86 από την Κατάγια το βράδυ της Τετάρτης (7/11) στο FIBA Europe Cup.

Ο Άρης ήθελε να συνεχίσει τις νίκες στο FIBA Europe Cup, και έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του μπαίνοντας πολύ δυνατά στο παιχνίδι και βρίσκοντας κάποιος πόντους στον αιφνιδιασμό και στο σετ παιχνίδι, με βάση πάντα την άμυνα του.

Οι παίκτες της ελληνικής ομάδας προσπάθησαν σε όλο το παιχνίδι να βγάλουν τα plays που ήθελε ο Βαγγέλης Αγγέλου, και χτύπησαν τους αντιπάλους τους κυρίως μέσα στη ρακέτα έχοντας 54% στο δίποντο ενώ ήταν εξαιρετικοί και στις βολές με 22/26.

Ο Άρης είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, το οποίο όμως εξελίχθηκε σε ντέρμπι στο τέλος.

Η μέγιστη διαφορά για την ελληνική ομάδα ήταν οι 15 πόντοι (40-25 στη β’ περίοδο) ωστόσο η Κατάγια αντέδρασε.

Οι Φινλανδοί μείωσαν το σκορ με μεγάλα σουτ έξω από τα 6.75 και στο τέλος βρήκαν τις απαραίτητες λύσεις και πήραν το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι, ευστόχησαν σε 10 τρίποντα και είχαν και 24/27 βολές, ενώ το οξύμωρο είναι ότι τελείωσαν το παιχνίδι με 10 λιγότερα ριμπάουντ από τον Άρη.

Πρωταγωνιστής για την Κατάγια ήταν ο Βίνσεντ Σίμπσον με 31 πόντους και συγκλονιστική εμφάνιση, ενώ για τον Άρη ξεχώρισε ο Γκάρι Μπελ, που έκανε τεράστια προσπάθεια με 28 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 35-46, 55-62, 88-86

KATAΓΙΑ (Στεν): Μούλινγκς 21, Πάλμι 16, Σέπαλα 8, Σίμπσον 31, Ράιτ 5, Χουολίλα 7, Χεράλα, Λασάροφ, Ογιάλα, Περτού.

ΆΡΗΣ (Αγγέλου): Μπελ 28, Μποχωρίδης 10, Νταλό 7, Τζόουνς 13, Κάιζερ 4, Αγγέλου, Χρηστίδης, Φλιώνης 2, Χάρις 6, ΜακΓκί 16, Σλαφατσάκης.