ΑΕΚ

Η ΑΕΚ πήρε μία πολύ εύκολη νίκη κόντρα στο Μεσολόγγι με 98-76, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερη αντίσταση κόντρα στο Μεσολόγγι, εκτός από την πρώτη περίοδο.

Εκεί οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους παίκτες της ΑΕΚ, με την “Ένωση” ωστόσο να κλείνει στο +3 (27-24) το πρώτο δεκάλεπτο.

Με τον Μέικον όμως να δείχνει ότι μπορεί να βοηθήσει σημαντικά τη νέα του ομάδα, για ακόμα ένα παιχνίδι, ήταν ο καλύτερος και με τους 20 πόντους που σημείωσε οδήγησε την ΑΕΚ επιθετικά. Η ανάπαυλα του ημιχρόνου βρήκε την ΑΕΚ μπροστά με 12 πόντους (52-40), ενώ στη συνέχεια, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε.

Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και το Μεσολόγγι έδειχνε ότι δεν είχε απάντηση στην ποιότητα της ΑΕΚ. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 76-60, ενώ στην τέταρτη η διαφορά ανέβηκε ακόμα και στους 25 (88-63).

Τελικά η ΑΕΚ πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 98-76, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-4, ενώ από την άλλη το Μεσολόγγι υποχώρησε στο 4-12.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 52-40, 76-60, 98-76