Με δύο βολές του Τζέρι Σμιθ στα πέντε δευτερόλεπτα ο Ήφαιστος Λήμνου νίκησε τον Χολαργό με 72-70 την Κυριακή (7/4) στην 22η αγωνιστική της Betshop Basket League και βρίσκεται αγκαιλιά με την έβδομη θέση στην κανονική περίοδο.

Ο Τζέρι Σμιθ ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών κι ενώ είχαν προηγηθεί πολλές χαμένες κι από τις δύο ομάδες στη “ρώσικη ρουλέτα” των φάουλ που επέλεξαν οι δύο προπονητές. Στο τέλος ο Λοβ έχασε το σουτ για τη νίκη του Χολαργού.

Ο Αμερικανός πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο κι ο Ρόλαντς Φρεϊμάνις είχε τους 13 από τους συνολικά 17 που πέτυχε. Ο Λετονός φόργουορντ, ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου, πέτυχε 4 τρίποντα σε μια μέρα που και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες και συνέβαλε ώστε ο Ήφαιστος να γυρίσει από το -13 (24-37) λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (27-37).

Μάλιστα με δικό του καλάθι στα 9:12 της τελευταίας περιόδου προσπέρασε για πρώτη φορά π Ήφαιστος στο σκορ με 54-52 πριν αρχίσει το θρίλερ μέχρι το τέλος.

allstarbasket.grΟ Χολαργός ήταν καλύτερος για τρία δεκάλεπτα, με κορυφαίο τον Γιάνκοβιτς σε όλη τη διάρκεια και καλό στο φινάλε τον Χόκινς, ωστόσο δεν είχε την προσφορά του Ντάνι Αγκμπελέσε ο οποίος χρεώθηκε με δύο φάουλ έπειτα από 2:25 αγώνα, κι όταν είχε τρία φάουλ, με 9 λεπτά για τη λήξη του αγώνα, έκανε το τέταρτο κι αμέσως δέχτηκε και τεχνική ποινή για να αποβληθεί!

Οι δύο ομάδες είχαν 44/131 σουτ (!!!) οι γηπεδούχοι έχασαν 16 βολές (20/36 συνολικά, 1/8 είχε ο Έβανς) αν και στην τελευταία περίοδο είχαν 11/17, αλλά ο Σμιθ (8/10 από τη γραμμή) ήταν ο σωστός παίκτης, για τη σωστή στιγμή της τελευταίας επίθεσης του Ήφαιστου.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 27-37, 49-52, 72-70