Ολυμπιακός Περιστέρι

Σαρωτικός στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, συνέτριψε με 92-69 το Περιστέρι Βίκος Cola στο ΣΕΦ, επιστρέφοντας από το -19 που έχανε στα μισά σχεδόν της Β’ περιόδου!

Το Περιστέρι έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό για ένα ημίχρονο όπου προηγήθηκε με 48-42 με τρομερά ποσοστά ευστοχίας, ωστόσο η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ αντέδρασε με ένταση, ανέβασε την πίεσή της και με επιμέρους σκορ 50-21 (!) στο δεύτερο ημίχρονο έφτασε στο 9-1 ρεκόρ, αφήνοντας το Περιστέρι στην τρίτη θέση με 8-2.

Για την ακρίβεια η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη έφτασε σε double score, 38-19 υπέρ της, με 6:43 για το 20άλεπτο και στο ΣΕΦ άρχισε η ανησυχία.

Το Περιστέρι σούταρε σχεδόν τέλεια (10/14 διπ., 5/8 τριπ. έως εκείνη τη στιγμή) ο Μπεν Μπεντίλ, ο Γάιος Σκορδίλης και ο Τζόρνταν Κάλαχαν έκαναν, σχεδόν, ό,τι ήθελαν!

Ο Αξέλ Τουπάν κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο σε αυτό το διάστημα, τελείωσε το ημίχρονο με 17 πόντους με 3/3 τρίποντα και 6/6 βολές, 1/1 δίποντο κι η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ μάζεψε τη διαφορά στο 42-48 του ημιχρόνου.

Ο εκνευρισμός του Νίκολα Μιλoυτίνοβ με τον διαιτητή Μάνο, που τον χρέωσε και με τεχνική ποινή, προκάλεσε γενικότερη νευρικότητα, αλλά ο Ολυμπιακός φάνηκε ότι “ξύπνησε” και από αυτό το γεγονός!

Με ηγέτη τον Βασίλη Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έκανε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο. Είχε στα πρώτα πέντε λεπτά 16-2 σκορ και ολοκλήρωσε την περίοδο με επιμέρους 30-12!

Αυτό που δεν άλλαξε ποτέ, ήταν η επιμονή των παικτών του Ολυμπιακού στην άμυνα. Σε όλο το δεύτερο ημίχρονο το Περιστέρι έβαλε 21 πόντους, τα ποσοστά του ήταν άθλια κι είναι προφανές ότι… πλήρωνε την… “τρομάρα” την οποία προκάλεσε στους γηπεδούχους!

Οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν μόλις 2/12 τρίποντα έναντι 7/12 στο πρώτο μισό και 6/14 δίποντα, αριθμοί που αποδεικνύουν τη δυσκολία με την οποία σκόραραν και σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο όπου, όπως κι αν πετούσαν τη μπάλα προς το καλάθι, έμπαινε!

Στον Ολυμπιακό αγωνιούν και για τον Γιάνις Στρέλνιεκς ο οποίος τραυματίστηκε στο πρώτο λεπτό του αγώνα από ακούσια αγκωνιά του Χένρι Σίρκο στο κεφάλι του Λετονού.

Αναμενόταν να κάνει ράμματα και να υποβληθεί πιθανόν και σε προληπτική εξέταση για να διαπιστωθεί η κατάστασή του με ακρίβεια.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-48, 74-58, 92-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοφ 10 (2), Μιλουτίνοβ 9, Παπανικολάου 8 (2) Στρέλνιεκς, Γουίλιαμς-Γκος 4 (6 ασίστ), Πρίντεζης 9, Σπανούλης 14 (2 τριπ., 7 ασίστ), Μπόγρης 2, Μάντζαρης 3 (1), Τουπάν 17 (3), Τίμα 4  ΛεΝτέι 12 (8 ριμπ.).

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 5 (1), Γκρέι 5, Σίρκο 4 (1), Ντάνιελ 6 (1), Κάλαχαν 9 (1), Μουράτος 2, Σκορδίλης 13 (1), Φιλιππάκος, Αγραβάνης 4 (1), Μπέντιλ 18 (2/4 τριπ., Καράμπελας 3 (1).