Ένας μεταμορφωμένος ΠΑΟΚ έβγαλε όλες τις αρετές του στην πρεμιέρα του Κώστα Χαραλαμπίδη ως head coach και νίκησε με θριαμβευτικό τρόπο τον Ήφαιστο Λήμνου με 94-74 το μεσημέρι του Σαββάτου στην PAOK Sports Arena!

Με μόλις μια νίκη στις πέντε πρώτες αγωνιστικές της EKO Basket League, η δίψα των παικτών του ΠΑΟΚ για να δείξουν ότι αξίζουν κάτι περισσότερο, ξεδιπλώθηκε στον αγώνα με τον Ήφαιστο!

Ο Απόλλων Τσόχλας έβαλε το “τρένο” του ΠΑΟΚ στις ράγες στη β’ περίοδο, κι όλοι ακολούθησαν στον ίδιο, ενθουσιώδη ρυθμό και στις δύο πλευρές του γηπέδου!

Με 10 πόντους του Τσόχλα στη β΄περίοδο, ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 48-38 στο ημίχρονο και στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Χαραλαμπίδη “πάτησαν το γκάζι” κι εξαφανίστηκαν!

Έφτασαν έως το +26, 67-43 έπειτα από έξι λεπτά αγώνα στη Γ’ περίοδο, που τελείωσε με 75-54 για τους γηπεδούχους!

Ο Ήφαιστος έκανε πολλά λάθη, δεν άντεξε στο σκληρό παιχνίδι και τα υπερβολικά πολλά φάουλ (31) ειδικά στο πρώτο ημίχρονο (24 βολές ο ΠΑΟΚ, 20 ο Ήφαιστος στο 20άλεπτο), το οποίο όμως στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πιο χαλαρό.

Όμως η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου, έκανε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της, ενώ είχε αρχίσει το Πρωτάθλημα με τρεις σερί νίκες!

Και δεν είναι τόσο η ήττα, όσο η εμφάνιση και η τελική ήττα με διαφορά 20 πόντων, 94-74, που προβληματίζει για την ομάδα της Λήμνου…

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 48-38, 75-54, 94-74