Ιωνικός

Ο Ιωνικός Νίκαιας Affidea πήρε μία εύκολη νίκη κόντρα στον Ηρακλή με 88-74, στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής της Basket League και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-2, ενώ ο “Γηραιός” υποχώρησε στο 3-3.

Η ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν ανώτερη από τον Ηρακλή σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ιωνικός κατάφερε να πάρει προβάδισμα έξι πόντων (50-44), με πολύ καλά ποσοστά τόσο από την γραμμή των βολών όσο και από το τρίποντο (7/13).

Με έξι παίκτες να σημειώνουν πάνω από 10 πόντους, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με στόχο την κατάκτηση της νίκης.

Άμεσα το +6 έγινε +12 (62-50) και τελικά η τρίτη περίοδος έκλεισε στο +25 για την ομάδα του Ιωνικού (80-55).

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς η ομάδα του Νίκου Βετούλα διατήρησε χωρίς πρόβλημα το προβάδισμά της, με τον Ηρακλή, του εξαιρετικού Χάνλαν (20 π.), να καταφέρνει μόνο να μειώσει τη διαφορά.

Με τον Οκερέαφορ (18 π.) να σημειώνει το τελευταίο καλάθι της αναμέτρησης, ο Ιωνικός πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 88-74. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη για τον Ιωνικό και ο Νίκος Βετούλας μέχρι στιγμής έχει το απόλυτο με την ομάδα της Νίκαιας.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-44, 80-55, 88-74