Μάλαγα

Το μεσημέρι της Τετάρτης (01/05) η Ουνικάχα Μάλαγα πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στην Εστουδιάντες, του Φώτη Λαμπρόπουλου στο WiZink Center με 80-72, για την 30η αγωνιστική της Liga Endesa.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν έναν αγώνα-ντέρμπι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται νωρίς με 2-8. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα όμως και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ ισόπαλο στο 21-21.

Η Ουνικάχα Μάλαγα είχε μία βραχεία κεφαλή της τάξεως των 3 πόντων (58-61) μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο, όπου και ανέβασε την απόδοσή της για να φτάσει ακόμα και στο +10 (65-75). Τελικά η ομάδα του Κασιμίρο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 72-80, έχοντας για κορυφαίο παίκτη τον Κάιλ Γουίλτζερ με 17 πόντους (4/9 διπ., 3/5 τριπ.) και 4 ριμπάουντ.

Για την Εστουδιάντες δεν ήταν αρκετοί οι 24 πόντοι του Γουίτινγκτον, ενώ ο Φώτης Λαμπρόπουλος έμεινε στους 4.

Με αυτήν τη νίκη της η Μάλαγα (18-12) κέρδισε έδαφος στη μάχη για να παραμείνει μέσα στην πεντάδα, καθώς αύξησε τη διαφορά της από τις Μανρέσα (16-13) και Μπανταλόνα (16-14) στις δύο νίκες. Από την άλλη η Εστουδιάντες πλησίασε επικίνδυνα στη ζώνη του υποβιβασμού καθώς υποχώρησε στο 10-20.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 40-42, 58-61, 72-80

Την Πέμπτη (02/05, 22:00) παίζουν Μούρθια-Ρεάλ Μαδρίτης.