Με ηγέτη τον Πόρτερ, ο ΠΑΟΚ (11-16) νίκησε με 77-62 το Μαρούσι (10-17) στο PAOK Sports Arena, κατέκτησε την 8η θέση και θα παίξει στα playoffs της Stoiximan Basket League, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

O αγώνας ήταν ο μοναδικός με βαθμολογικό ενδιαφέρον στη σημερινή (27/4) 5η και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ 7-12 στη Β’ φάση της Stoiximan Basket League.

Στην κανονική περίοδο σημειώθηκαν δύο εκτός έδρας νίκες, αφού ο ΠΑΟΚ νίκησε στο Μαρούσι με 80-75 και το Μαρούσι “απάντησε” στο PAOK Sports Arena με 85-79, όμως απόψε ο “Δικέφαλος του βορρά” είχε… ηγέτη, υπερασπίστηκε την έδρα του και προκρίθηκε στα playoffs, παρά το γεγονός ότι είχε 4/22 τρίποντα!

Ο Κέβιν Πόρτερ Τζούνιορ έπαιξε και στα 40 λεπτά του αγώνα και μέτρησε 22 πόντους, 12 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα, έχοντας 4/8 βολές, 9/15 δίποντα, 0/3 τρίποντα και 35 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης!

Νταμπλ-νταμπλ έκανε και ο Τζαμάνι ΜακΝις (16π., 12ρ.), ενώ 12 πόντους πέτυχε ο Μίχαλ Μίχαλακ.

Ο Στάθης Νεραντζάκης άφησε εκτός δωδεκάδας τον Μάρκις Τάουνς.

Από την ομάδα του Νίκου Βετούλα, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα πέτυχε 18 πόντους με 2/3 τρίποντα σε 19:43 λεπτά, αφού φορτώθηκε με φάουλ, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος πρόσθεσε 12 πόντους.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (18-18), ο ΠΑΟΚ με ηγέτη τον Πόρτερ πήρε διψήφια διαφορά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (33-23).

Το Μαρούσι μείωσε με τον εξαιρετικό Ραντούλιτσα (36-33) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 40-36, με ένα τρίποντο του Γιαννόπουλου.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλά το δεύτερο ημίχρονο και ξέφυγε με 9 πόντους (53-44, 55-46), με τους Πόρτερ και ΜακΝις να σκοράρουν και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 57-51.

Με τον Πόρτερ να κάνει ό,τι θέλει στο παρκέ, στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε ακόμα και στους 19 πόντους (77-58) και ο ΠΑΟΚ έφτασε εύκολα στη νίκη-πρόκριση στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 40-36, 57-51, 77-62