Άλμπα-Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε 79-77 της Άλμπα Βερολίνου στη γερμανική πρωτεύουσα και ανέβηκε στο 2-5 της EuroLeague (στο 3-4 οι γηπεδούχοι).

Οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά 14 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι τη μάζεψαν πολύ γρήγορα, χωρίς ωστόσο να αποφύγουν τους 45 πόντους παθητικό σε ένα ημίχρονο.

Η Άλμπα επανήλθε φορτσάτη για το β’ μέρος, παίρνοντας προβάδισμα 5 πόντων. Πάντως, το 54-49 μετατράπηκε σε 58-68 και η Μπάγερν έγινε το φαβορί εν όψει τέταρτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 70-78 σε 75-78 με 02:37 στο ρολόι και είχαν πια ελπίδες για τη νίκη. Ο Τζέιλεν Σμιθ μείωσε σε 77-79 στα 45” και από τη στιγμή που ο Βλάντιμιρ Λούτσιτς έχασε τρίποντο στα 21”, όλα ήταν ανοικτά. Ο Σμιθ πήρε την τελευταία επίθεση για την παράταση, ωστόσο δεν βρήκε στόχο.

Αντρέας Ομπστ και Όγκουστιν Ρούμπιτ σημείωσαν 14 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Κόρεϊ Γουόλντεν προσέθεσε άλλους 12 και μοίρασε 6 ασίστ.

Ο Τζέιλεν Σμιθ, στον αντίποδα, έβαλε 20 πόντους και ο Λουκ Σίκμα 12 (συν 7 ριμπάουντ), ενώ ο Μάλτε Ντέλοβ σημείωσε 13π.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 39-45, 58-68, 77-79