Η Μπασκόνια παίζοντας εξαιρετικά στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα επικράτησε (91-86) της Άλμπα στο Βερολίνο στη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Οι Βάσκοι έφτασαν στην πρώτη νίκη με κορυφαίο τον Μίλερ-ΜακΙντάιρ (17 πόντους), σπουδαία δουλειά έκανε ο Σεντεκέρσκις με 11 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Τσίμα Μόνεκε (15 πόντους, 4 ριμπάουντ). Πολύτιμος ο Κοστέλο (10 πόντους, 6 ριμπάουντ) στο πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο της Μπασκόνια. Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος τελείωσε τον αγώνα με 3 πόντους (1/2 τρίποντα) σε 4.51 λεπτά συμμετοχής.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Βάσκοι είχαν μικρό προβάδισμα στην πρώτη περίοδο (25-21), ενώ το επιμέρους 26-26 του δεύτερου δεκαλέπτου αποδεικνύει την καλή παραγωγικότητα των δύο ομάδων (47-51 στο 20’).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπασκόνια ήταν κυριαρχική. Το επιμέρους 25-14 εξηγεί γιατί οι Βάσκοι άνοιξαν το σκορ (61-76 στο 30’) με καλή επίθεση και εξαιρετική άμυνα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Άλμπα έκανε την αντεπίθεση της, με τον Γκαμπριέλε Πρόσιντα να σκοράρει, αλλά η Μπασκόνια είχε τον τρόπο να φτάσει στη νίκη.

Στην τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης, η Άλμπα ταξιδεύει στην Ιταλία για το παιχνίδι με την Βίρτους (18/10, 21:30), ενώ η Μπασκόνια υποδέχεται την Μπάγερν (17/10, 21:30)

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φερνάντο Ρότσα, Μίλος Κόλιενσιτς, Τόμας Τραβίκι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 47-51, 61-76, 86-91.