Ο Παναθηναϊκός είχε το προβάδισμα για 40 λεπτά και νίκησε με 78-71 την Μπάγερν Μονάχου στο ΟΑΚΑ, στη 2η αγωνιστική της EuroLeague.

Με τον Ιωάννη Παπαπέτρου να επιστρέφει στη δράση, αλλά χωρίς τους Κώστα Σλούκα και Ντίνο Μήτογλου, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν μπήκε αποφασισμένη από την αρχή και πέτυχε την πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ολυμπιακό στην παράταση.

Στα έξι χρόνια που έχουν συναντηθεί στην κορυφαία διοργάνωση της Ευρώπης οι δύο αποψινοί αντίπαλοι, ο Παναθηναϊκός είναι αήττητος εντός έδρας κόντρα στην Μπάγερν, έχοντας πλέον 7-0!

MVP του αγώνα ήταν ο Ματίας Λεσόρ (16π., 6ρ.), ενώ καλή εμφάνιση από την πλευρά των νικητών πραγματοποίησαν και οι Τζέριαν Γκραντ (14π.), Μάριους Γκριγκόνις (11π.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (10π., 6ρ.).

Αποκάλυψη ο Λευτέρης Μαντζούκας με 9 πόντους από 3/3 τρίποντα, θετικός και ο Ιωάννης Παπαπέτρου (8π., 4ρ.) στην επιστροφή του.

Κορυφαίος παίκτης της Μπάγερν ήταν ο Λεάντρο Μπολμάρο που πέτυχε τους 15 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο. Τραγικός ο Κάρσεν Έντουαρντς (0/7 σουτ, 3 λάθη) που είχε αξιολόγηση -11!

Την επόμενη εβδομάδα υπάρχει διπλή αγωνιστική στη EuroLeague, όπου ο Παναθηναϊκός έχει στο πρόγραμμά του τον εκτός έδρας αγώνα με τη Φενέρμπαχτσε στις 17/10 και τον εντός έδρας με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στις 20/10.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εξαιρετικά τον αγώνα (4/4 σουτ) και προηγήθηκε με 10-0 μετά από 2:24, αναγκάζοντας τον Πάμπλο Λάσο να καλέσει τάιμ άουτ!

Οι “πράσινοι” συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκαν με 23-11 στο τέλους του πρώτου δεκαλέπτου, με την Μπάγερν να έχει 5/18 σουτ!

Με τους Βαυαρούς να υποφέρουν επιθετικά, ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με διαφορά 16 πόντων (30-14 στο 15′).

Σε εκείνο το σημείο η Μπάγερν αντέδρασε και με τον ασταμάτητο Μπολμάρο να φτάνει τους 15 πόντους, έκανε ένα επιμέρους 2-14 και μείωσε 32-28, λίγο πριν από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-30 με τρίποντο του Μαντζούκα).

Ο Παναθηναϊκός πήρε ξανά διψήφιες διαφορές στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον Βιλντόζα να πασάρει και τους Λεσόρ-Ερνανγκόμεθ να σκοράρουν (47-37 στο 25′).

Με 7 συνεχόμενους και αναπάντητους πόντους του Γκιφάι, η ομάδα του Λάσο μείωσε σε 47-44 και ο Αταμάν πήρε τάιμ άουτ.

Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 54-48, με ένα καλάθι του κορυφαίου παίκτη του, Ματίας Λεσόρ.

Ο Παναθηναϊκός ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (72-59) με δύο τρίποντα από ΜαντζούκαΓκραντ, η Μπάγερν μείωσε 74-71 στα 11” (από 74-62), όμως ο Γκραντ σφράγισε τη νίκη των “πρασίνων” με 2/2 βολές (76-71), πριν διαμορφώσει ο Γκριγκόνις το τελικό 78-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 37-30, 54-48, 78-71.

Παναθηναϊκός-Μπάγερν: Η photo gallery και τα videos από το ΟΑΚΑ

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία