Άλμπα-Ζενίτ

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Άλμπα Βερολίνου, η οποία επικράτησε 76-67 της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στη Γερμανία.

Μετά τον αγώνα για την 26η στροφή της EuroLeague, η γερμανική ομάδα ανέβηκε στο 8-16, ενώ η ρωσική έπεσε στο 14-9.

Αναφορικά με τη ροή του ματς η Άλμπα άρχισε με 9-2 και 16-4, πήγε ως το +13, ενώ κράτησε τη Ζενίτ στους 12 πόντους.

Ο Γιοχάνες Τίμαν ήταν ζεστός στις αρχές της δεύτερης περιόδου και κράτησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα.

Πάντως από τα μέσα του δεκαλέπτου, η Ζενίτ απέκτησε μεγαλύτερη επαφή με το αντίπαλο καλάθι, σε σημείο που το ημίχρονο έκλεισε σε απόλυτη ισορροπία.

Η Άλμπα διατήρησε το προβάδισμα όταν τελείωσε η τρίτη περίοδος, ενώ με τρομερό κάρφωμα ψυχολογίας του Κριστ Κουμάντζε άρχισε η αντίστροφη μέτρηση για το φινάλε.

Ισχνό αλλά σταθερό ήταν το προβάδισμα της γερμανικής ομάδας, ώσπου στο 38′ έγινε το 68-60 και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ της.

Στο τελευταίο διάστημα του αγώνα, ο Λο σημείωσε τα καλάθια που χρειαζόταν η Άλμπα για να κλειδώσει τη νίκη.

Ο Λο ήταν ο μοναδικός διψήφιος της γερμανικής ομάδας με 15 πόντους (μοίρασε και 4 ασίστ), ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Γιοβέλ Ζούσμαν, Κριστ Κουμάντζε, Μπεν Λάμερς

Στον αντίποδα, οι Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και Μπίλι Μπάρον σημείωσαν από 18 πόντους, ενώ ο Τζόρνταν Λόιντ, που έδειξε ελαφρώς κουρασμένος, πήρε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67