ΑΕΚ

Η ΑΕΚ, το βράδυ της Τρίτης (29/01) πήρε τη νίκη στη Λιθουανία επί της Λιετκαμπέλις με 84-65, για τη 13η αγωνιστική του Basketball Champions League.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν τα πρώτα… “αναγνωριστικά” καλάθια και τα πρώτα λεπτά πέρασαν με το σκορ ισόπαλο στο 6-6.

Η “Ένωση” όμως μπόρεσε να πάρει τα ηνία του αγώνα στα επόμενα λεπτά και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 7 πόντους (15-8).

Ωστόσο, η Λιετκαμπέλις αντέδρασε και πέρασε εκείνη μπροστά στο σκορ με 19-18, 35 δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου, για να κλείσει τελικά η πρώτη περίοδος στο +4 για τους γηπεδούχους (22-18).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Λιθουανοί ήταν πολύ καλύτεροι της ΑΕΚ και με 5:57 να μένουν για την ολοκλήρωση της περιόδου προηγήθηκαν με 11 πόντους (31-20).

Ωστόσο, η ομάδα του Λούκα Μπάνκι μπόρεσε να αντιδράσει και να πάρει τον έλεγχο του αγώνα εκ νέου με 36-35 δύο λεπτά πριν από το τέλος του πρώτο ημιχρόνου.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +3 (40-37) υπέρ των φιλοξενούμενων και η ΑΕΚ μπήκε στο δεύτερο μισό του αγώνα με σκοπό να δείξει στη Λιετκαμπέλις ότι θέλει να τελειώσει το παιχνίδι όσο πιο νωρίς γίνεται.

Έτσι, η κάτοχος του τροπαίου του Basketball Champions League, μέσω των πολύ καλών της αμυνών αλλά και των στοχευμένων επιθέσεών της, μπόρεσε να ανεβάσει τη διαφορά σε δυσθεώρητα επίπεδα, καθώς στο τέλος της τρίτης περιόδου προηγήθηκε με 13 πόντους (67-54).

Ο Βινς Χάντερ ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι η άκρη του επιθετικού νήματος της ΑΕΚ, καθώς πέτυχε 25 πόντους , με 12/13 δίποντα και ήταν ένας από τους βασικούς λόγους που η “Ένωση” κατάφερε να ξεφύγει στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την ομάδα του Λούκα Μπάνκι να παίζει πάρα πολύ καλή άμυνα και να επιτρέπει στους Λιθουανούς να πετύχουν μόλις 11 πόντους.

Τελικά, η ΑΕΚ, που ανέβασε τη διαφορά ακόμα και στο +20 (80-60), πήρε τη νίκη με 84-65, κάτι που την κράτησε στην πρώτη θέση του ομίλου της με ρεκόρ 11-2 και διατήρησε το πλεονέκτημά της να τερματίσει πάνω από τη Χάποελ Ιερουσαλήμ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 37-40, 54-67, 65-84