Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλός για 37 λεπτά στον αγώνα με τη Χατάι, αλλά η τουρκική ομάδα πήρε τη νίκη με 80-76, για την 11η αγωνιστική της Euroleague Γυναικών, το απόγευμα της Τρίτης (29/01), στο ΣΕΦ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα πολύ καλά και κατάφερε να προηγηθεί με 2 πόντους (23-21) στο τέλος της πρώτης περιόδου και συνέχισε με την ίδια όρεξη και ένταση στον υπόλοιπο αγώνα.

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 12 πόντους (60-48) και όλα έδειχναν ότι μπορεί να φτάσει στη δεύτερη νίκη της στη διοργάνωση.

Με το σκορ στο 66-63, 3:31 πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα, η Χατάι μπόρεσε να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης.

Αρχικά, ισοφάρισε με τρίποντο της Κατσιαρίνα Σνίτσινα και παρά τις προσπάθειες των “ερυθρόλευκων” παικτριών, οι φιλοξενούμενες έδειξαν μεγαλύτερη συγκέντρωση και πήραν μια και καλή τα ηνία του παιχνιδιού (73-68) 48 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Τελικά, η Χατάι πήρε την πολυπόθητη νίκη με 80-76 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 6-6, ενώ από την άλλη ο Ολυμπιακός υποχώρησε στο 1-11.

Κορυφαία για τις “ερυθρόλευκες” ήταν η Άννα Σπυριδοπολυου με 16 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και η Τζέσικα Τόμας με 15. Για τη Χάται πρώτη σκόρερ ήταν η Ρικούνα Γουίλιαμς με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-38, 62-53, 76-80