Περιστέρι-Κολοσσός

Την ένατη νίκη του σε 11 αγώνες της Betshop Basket League πέτυχε νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου (29/12) το Περιστέρι Βίκος Cola επικρατώντας εντός έδρας του Κολοσσού Ρόδου με 73-70.

Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη επιβεβαίωσε για μια ακόμη εβδομάδα το υψηλότατο αγωνιστικό της επίπεδο και με την επιστροφή του προερχόμενου από τραυματισμό, Ράιαν Χάροου, έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους αλλά στο τέλος έπαιξε με τη φωτιά.

Με επτά λεπτά για το τέλος, το σκορ στο 66-49 υπέρ των γηπεδούχων, η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη επέστρεψε και μείωσε στους δύο πόντους, 70-68 με 30 δεύτερα για το τέλος!

Εκεί ο Μπράουνινγκ έκανε ένα ακατανόητο αντιαθλητικό φάουλ στον Βασιλόπουλο (1/2 βολές) και στα 27 δεύτερα έγινε πάλι αμέσως φάουλ στον Στίβεν Γκρέι. Με το εύστοχο δικό του ζευγάρι βολών το Περιστέρι απέκτησε διαφορά ασφαλείας πέντε πόντων, (73-68) πριν διαμορφωθεί το τελικό σκορ σε 73-70.

Αν η αντιμετώπιση των 30 τελευταίων δευτερολέπτων ήταν διαφορετική από τους φιλοξενούμενους ίσως το φινάλε να ήταν διαφορετικό, καθώς βιάστηκαν να κάνουν τα φάουλ και τα έκαναν και με λάθος τρόπο, ειδικά το πρώτο!

Το τζάμπολ έκανε ο Μπασκετοβασίλης, που μαζί με την Αγιοβασιλίτσα έδωσαν άλλο χρώμα στα γήπεδα της Betshop Basket League σε μια πρωτοβουλία του ΕΣΑΚΕ

Μέχρι να μειώσει στο τέλος ο Κολοσσός Ρόδου, το Περιστέρι έμοιαζε να πηγαίνει σε μια άνετη επικράτηση. Άνετη επειδή αντιμετώπισε με σοβαρότητα τον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος προσπάθησε να απειλήσει στην τρίτη περίοδο, όπου είχε 4/5 τρίποντα, έναντι 1/12 στο πρώτο ημίχρονο, μείωσε στους εννέα πόντους, 55-46, αλλά δεν είχε συνέχεια.

Με πιο πολλές λύσεις και με κορυφαίο πάλι τον αειθαλή Παναγιώτη Βασιλόπουλο, το Περιστέρι επανέφερε τη διαφορά στα επίπεδα του πρώτου ημιχρόνου, δηλαδή σταθερά άνω των δέκα πόντων. Έφτασε και στο +17, 66-49 με επτά λεπτά για το φινάλε πριν φτάσουμε στην ανατροπή από τους Ροδίτες.

Ο Κολοσσός Ρόδου του Κώστα Φλεβαράκη, βρίσκεται υπό… ανακατασκευή, αλλά δείχνει σιγά-σιγά να αποκτά τον χαρακτήρα που θέλει να του δώσει ο νέος του προπονητής.

Ο Δημήτρης Μαυροειδής ήταν κορυφαίος με ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ από 24 πόντους και 15 ριμπάουντ, ενώ Στέρλινγκ Γκιμπς και  Τζειβόν Πίνκστον συμπλήρωσαν την πρώτη τριάδα σκόρερ του Κολοσσού στο ματς του Περιστερίου.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 38-26, 55-46, 73-70

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Πεδουλάκης): Βασιλόπουλος 23 (4/4 διπ., 4/6 τριπ., 5 ριμπ.,), Χάροου 3, Γκρέι 15 (1/8 τριπ.), Σίρκο 4, Ντάνιελ 9, Κάλαχαν 7  (1), Μουράτος, Σκορδίλης 8, Φιλιππάκος 2, Αγραβάνης, Μπέντιλ 2, Καράμπελας.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Φλεβαράκης): Μαυροειδής 24 (6/8 βολές, 9/13 διπ., 10-5 ριμπ.!), Ντιγκς 7 (1), Τσούπκοβιτς 2, Μπράουνινγκ 4, Γεωργάκης, Μπιλής, Γεωργαλής, Δημάκος 1, Παπαδάκης, Γκιμπς 14 (2), Κάρτερ 5 (1), Πίνκστον 13 (1).