Απόλλωνας-Λαύριο

Με τον Ξαβιέ Καστανέδα να σημειώνει 34 πόντους σε 26:12 και να βγάζει 51 αξιολόγηση, το Λαύριο έκλεισε νικηφόρα τη σεζόν, επικρατώντας 104-66 του υποβιβασμένου Απόλλωνα Πάτρας στο άδειο κλειστό της Περιβόλας.

Ο Αμερικανός είχε 6/8 δίποντα, 5/8 τρίποντα, 7/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη, οδηγώντας την ομάδα του Κώστα Μέξα στο 10-17.

Νόα Χόρχλερ (14π.-5ρ.), Μάρκους Θόρντον (13π.) και Καλίντ Μουρ (11π.-7ρ.), ήταν οι συνοδοιπόροι του Καστανέδα.

Στον αντίποδα, ο Μαλίκ Όσμπορν είχε 21 πόντους με 8/17 σουτ, συν 6 ριμπάουντ, ο Χρήστος Σαλούστρος 14π.-4ρ.-7ασ. και ο Τρέβορ Μπλόντιν 12π.

Ο Σαλούστρος είχε 3/5 τρίποντα, όταν ολόκληρος ο Απόλλωνας μέτρησε 5/24, με τον Γιώργο Γκιουζέλη να μετρά 0/5.

Η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου έπαιξε ξανά με τέσσερις ξένους, ενώ ο Τσαντ Μπράουν αποχώρησε στα 07:37 πριν από το τέλος του α’ ημιχρόνου.

Κατά συνέπεια, ο Απόλλωνας αποχαιρετά τα μεγάλα σαλόνια με ρεκόρ 4-23.

Το Λαύριο βρήκε 41 παραπάνω πόντους από αναπληρωματικούς (20-61 εκ των οποίων οι 34 από τον Καστανέδα), ήταν πολύ πιο εύστοχο στο τρίποντο (13/25 έναντι 5/24), μοίρασε 11 περισσότερες ασίστ (19-30) και είχε μόλις 3 επιθετικά ριμπάουντ, δείγμα της ευστοχίας του (2 μόνο οι πόντοι δεύτερης ευκαιρίας).

Ο Απόλλωνας ήταν ανταγωνιστικός στα πρώτα έξι λεπτά, αλλά στη συνέχεια, με την είσοδο και του Καστανέδα, το Λαύριο μετέτρεψε το 12-11 σε 12-18.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν λύσεις από τον πάγκο, με αποτέλεσμα η κόπωση να κάνει γρήγορα την εμφάνισή της και η πρώτη περίοδος να λήξει με 27 πόντους παθητικό.

Μόνο με δύο βολές βρήκε σκορ ο Απόλλωνας από το 10′ έως το 15′ και από τη στιγμή που ο Καστανέδα ήταν ασταμάτητος, η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +19 (22-41).

Το Λαύριο έκλεισε το α’ ημίχρονο με 72% στο δίποντο, 7/7 βολές και τον Καστανέδα να μετρά 18 πόντους-5 ριμπάουντ σε 13:05 (με 4/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/7 βολές).

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο κυμαινόταν από +16 μέχρι +23, επομένως η τελευταία περίοδος του Απόλλωνα στη Stoiximan Basket League ήταν μια τυπική διαδικασία.

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 33-51, 50-71, 66-104