Παίζοντας καταπληκτική άμυνα σε ένα ακόμα παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός (15-9) επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο (10-14) με 79-62 στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επέστρεψε στις νίκες μετά την τελευταία ήττα από τη Μακάμπι και ανέβηκε στην τρίτη θέση της EuroLeague, γνωρίζοντας την αποθέωση από 15.000 φίλους της που ζέσταναν το ΟΑΚΑ!

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Μάριους Γκριγκόνις (15π. με 6/7 σουτ), Ματίας Λεσόρ (12π., 7ρ.), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ (12π., 4ρ.), Παναγιώτης Καλαϊτζάκης (10π. με 5/5 δίποντα, 4ρ.) και Τζέριαν Γκραντ (9π., 8ασ., 4ρ.).

Κι όλα αυτά σε μια βραδιά που ο Κέντρικ Ναν είχε 10 πόντους με 3/16 σουτ (2/13 δίποντα, 1/3 τρίποντα)!

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον τον Κώστα Σλούκα, αλλά με τους Λούκα Βιλντόσα (0/2 τρίποντα σε 9:11 λεπτά) και Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι (δεν αγωνίστηκε) να επιστρέφουν στη δωδεκάδα, αν και δεν είναι 100% έτοιμοι.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ερχόταν από τη μεγάλη νίκη επί της Μπαρτσελόνα, αλλά δεν ήταν ανταγωνιστική στο ΟΑΚΑ, αφού είχε 4/21 τρίποντα και 9 ασίστ για 13 λάθη!

Πρώτος σκόρερ της Αρμάνι ήταν ο Σαμπάζ Νέιπιερ με 16 πόντους, τους περισσότερους στο τέλος του αγώνα.

Επέστρεψε ο Νίκολα Μίροτιτς και πέτυχε 11 πόντους, ο Σαβόν Σιλντς έμεινε στους 6 πόντους με 2/9 σουτ, ενώ εκτός έμεινε ξανά ο Μπίλι Μπάρον.

Για τον Παναθηναϊκό ακολουθεί ο εκτός έδρας αγώνας με τη Ζαλγκίρις Κάουνας την Παρασκευή (2/2, 20:00), για την 25η αγωνιστική.

Ο Κέντρικ Ναν δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα και μετά από 2:37 πήρε τη θέση του ο Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, ο οποίος βοήθησε τους “πράσινους” να προηγηθούν με 12-6 (6′).

Δείτε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Μήτογλου μετά από ασίστ του Καλαϊτζάκη:

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους (19-10 στο 9′), όμως η Αρμάνι μείωσε σε 21-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Μάλιστα, στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Αταμάν πήρε διαφορά 18 πόντων (42-24 στο 18′), έχοντας πολύ καλή δημιουργία, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, κυριαρχώντας στα ριμπάουντ και με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να πρωταγωνιστεί μετά από καιρό.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 44-28, με τον Παναθηναϊκό να έχει βάλει τις βάσεις για την επιστροφή του στις νίκες στη EuroLeague.

Η ιταλική ομάδα έβγαλε μία αντίδραση στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου (46-35), όμως ο απίθανος Τζέριαν Γκραντ μαζί με τον Γκριγκόνις έκαναν ένα σερί 7-0 (53-35) και η… τάξη αποκαταστάθηκε στο ΟΑΚΑ, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 57-41.

Δείτε ένα κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο που θύμισε Γιάννη:

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Παναθηναϊκός δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Μεσίνα.

Η διαφορά ανέβηκε έφτασε τους 24 πόντους (74-50 στο 38′), λίγο πριν από το τελικό 79-62.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 44-28, 57-41, 79-62.

Παναθηναϊκός-Αρμάνι Μιλάνο: Η photo gallery από το ΟΑΚΑ

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα