Εφές

Η Αναντολού Εφές πήρε μία δραματική νίκη κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου με 106-105 στην παράταση και έκανε το 1-1 στη φετινή Euroleague.

Οι δύο ομάδες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έδειξαν ότι θα ανεβάσουν πάρα πολύ το σκορ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο, με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να “χαμογελά” τελικά στη λήξη του (27-25).

Η ίδια εικόνα υπήρξε και στη συνέχεια, με την Αναντολού Εφές να προσπαθεί να επιβάλλει τον ρυθμό της, αλλά η Άλμπα κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (43-40) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Μάλιστα, ο Τιμπόρ Πλάις ανέβηκε στην όγδοη θέση των κορυφαίων μπλοκέρ στην ιστορία της διοργάνωσης, καθώς σημείωσε την 162η τάπα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άλμπα μπόρεσε και ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και μετά από μία αντεπίθεση διαρκείας πήρα τα ηνία του αγώνα (57-59) και τελικά έκλεισε το δεκάλεπτο στο +3 (69-72).

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να αποδίδουν πολύ καλό μπάσκετ και προσπάθησαν να λύσουν τις διαφορές τους στην τελευταία περίοδο του αγώνα, αλλά ακόμα και η ολοκλήρωση των 40 λεπτών δεν ήταν αρκετή για να καθορίσει τον νικητή.

Η Άλμπα με βολές του Πέιτον Σίβα (10 π.) ισοφάρισε σε 95-95 και έτσι η γερμανική ομάδα έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Κάπου εκεί ωστόσο, η Εφές έδειξε συγκέντρωση στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνα και έτσι πήρε διαφορά τριών πόντων (106-103) και η Άλμπα απλά μπόρεσε να μεισώσει σε 106-105, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σέιν Λάρκιν με 26 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βασίλιες Μίτσιτς (23 π.), Μπράιαν Ντάνστον (18 π.) και Τιμπόρ Πλάις (16 π.).

Για την ομάδα του Αΐτο Ρενέσες καλύτερος ήταν ο Ρόκας Γκιερντάιτις με 21 πόντους, ενώ θετική παρουσία είχε και ο Λουκ Σίκμα με 15.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95 κ.α., 106-105 παρ.