Την εκπληξη έκανε η Βαλένθια κόντρα στην Αναντολού Εφές επικρατώντας στην έδρα της για την 3η αγωνιστική της EuroLeague.

Σε “θρίλερ” εξελίχθηκε η αναμέτρηση της 3ης “στροφής” της EuroLeague για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Εφές.

Η Βαλένθια φάνηκε πιο ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και κατάφερε να πανηγυρίσει ένα σπουδαίο διπλό με το τελικό 91-92.’

Από τους νικητές, ο Κρις Τζόουνς είχε 15 πόντους και 8 ασίστ, με τον Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (20π., 5ρ.) και τον Βίκτορ Κλαβέρ (12π., 4ρ.) να ακολουθούν.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα (22π., 8ασ.), αλλά η αστοχία του πίσω από τα 6,75μ. κόστισε (2/8 3π.), με τον Γουίλ Κλάιμπερν να έχει 18 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με Μίτσιτς και Κλάιμπερ σε πρώτο ρόλο η Εφές απειλούσε την άμυνα της Βαλένθια, η οποία όμως με τον Κλαβέρ κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ (21-20),]

Με 2/12 τρίποντα η πρωταθλήτρια Ευρώπης έβλεπε τους Ισπανούς να ξεφεύγουν από τον έλεγχό της. Με τον Ζίζιτς να έχει περάσει ξανά στο παιχνίδι η Εφές κατάφερε να φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσια για το 45-45 στο ημίχρονο.

Με εναλλαγές στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες βρισκόντουσαν σε απόσταση αναπνοής. Ο Κλάιμπερν σκόραρε 6 πόντους στα τελευταία δύο λεπτά για το 68-66 στο 30ο λεπτό.

Η Βαλένθια με τρια λάθη έδωσε στους γηπεδούχους το δικάιωμα να προηγηθούν με 73-66 στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν και πάλι στον πόντο (75-74) στο 33′.

Με τις “νυχτερίδες” να βγαίνουν μπροστά (84-83 στο 38′), ο Αταμάν “έριξε” στην μάχη τον Μπομπουά, για να ευστοχήσει σε τρίποντο για το 91-90, όμως ο Τζόουνς ήταν ψύχραιμος από τη βολή (91-92) για να εξασφαλίσει το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-45, 68-66, 91-92