Ζαλγκίρις

Η Ζαλγκίρις Κάουνας πέτυχε 8-0 σερί στο φινάλε της αναμέτρησης με τη Βίρτους Μπολόνια για την 3η αγωνιστική της EuroLeague και πανηγύρισε την πρώτη της νίκη (68-65).

Μια ξεχωριστή βραδιά για τη λιθουανική ομάδα, καθώς απέσυρε τη φανέλα του Παούλιους Γιανκούνας με τον αριθμό 13.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Βίρτους μπήκε φορτσάτη και προηγήθηκε δύο φορές με 10 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο δεύτερο έφτασε δύο φορές ως το +12.

Η Ζαλγκίρις επανήλθε δυναμικά για το δεύτερο ημίχρονο, ισοφάρισε γρήγορα, πήρε τρεις φορές το προβάδισμα, όμως, το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε μπροστά την ιταλική ομάδα.

Η Βίρτους, με όπλο της την καλή άμυνα, διατηρήθηκε σε θέση οδηγού και έφτασε ως το +5 (60-65) με 02:39 να απομένουν.

Έκτοτε, πάντως, οι φιλοξενούμενοι σίγησαν, εν αντιθέσει με τη Ζαλγκίρις που πέτυχε σερί 8-0 και έγραψε το 68-65 στα 7”.

Τότε, ο Μίλος Τεόντοσιτς πέρασε στο παρκέ για να βγάλει τα… κάστανα απ’ τη φωτιά, αντ’ αυτού όμως, έκανε λάθος στην τελευταία επίθεση και το σκορ δεν μεταβλήθηκε.

Η Ζαλγκίρις έφτασε στη νίκη με μπροστάρηδες τους Ίγκνας Μπραζντέικις (14π.-6ρ.) και Ρόλαντς Σμιτς (13π.-5ρ.), ενώ η Βίρτους αντιπαρέταξε τον Κάιλ Γουίμς (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 31-38, 52-53, 68-65