Τη δεύτερη νίκη της στο Τουρνουά Άτλας πήρε τη Δευτέρα (26/08) στην Κίνα η Εθνική μας, που επικράτησε της Δομινικανής Δημοκρατίας με 87-75 και πλέον θα παίξει στον τελικό με αντίπαλο τη Βενεζουέλα.

Η ελληνική ομάδα έδειξε χαρακτήρα, άντεξε στο ξύλο και στο ιδιαίτερο παιχνίδι των αντιπάλων και με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο πέτυχε μια ακόμα νίκη πριν από το Παγκόσμιο Κύπελλο, στον προτελευταίο της αγώνα.

Ο αγώνας:

Με έμφαση κυρίως στο επιθετικό της παιχνίδι, η Ελλάδα έπαιξε από την αρχή με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος είχε μπει ορεξάτος στο παρκέ. Πέτυχε 14 πόντους στο δεκάλεπτο που έπαιξε στο πρώτο μέρος, με 5/5 προσπάθειες και 4/4 βολές.

Παρά την αμυντική ραθυμία, η Ελλάδα πήρε το προβάδισμα με 9-0 σερί για το 22-18 πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 24-21.

Κατά την προσφιλή του τακική στα φιλικά, ο προπονητής της Εθνικής μας Θανάσης Σκουρτόπουλος έπαιξε με διαφορετική πεντάδα στο Β’ δεκάλεπτο.

Μεγαλύτερο μέρος των προσπαθειών πήγαν στον Γιώργο Παπαγιάννη, που κι αυτός αλάνθαστος πέτυχε 10 πόντους με 4/4 σουτ 2/2 βολές στο δικό του δεκάλεπτο.

Γιώργος Παπαγιάννης

Το κακό είναι ότι η Εθνική μας παρασύρθηκε από το σκληρό παιχνίδι των Δομινικανών στην άμυνα, υπήρχαν τσαμπουκάδες, κυρίως μεταξύ Λαρεντζάκη και Λιζ ενώ η επιμονή των Κινέζων διαιτητών να αφήνουν τους Δομινικανούς να παίζουν και πέρα από το όριο του φάουλ άμυνα, έδωσε άλλη λογική στον αγώνα.

Σε συνδυασμό με τις απρόσεκτες πάσες στο πρώτο μισό του αγώνα, η Ελλάδα είχε ήδη 11 λάθη στο πρώτο 20άλεπτο, δεύτερο μεγαλύτερό της πρόβλημα στο ματς, μετά την άμυνα.

Τουλάχιστον η Εθνική μας πήγε με 48-47 στο ημίχρονο, αν και με την έναρξη του δευτέρου, οι Δομινικανοί εκνεύρισαν και τον Αντετοκούνμπο με τις άμυνές τους και τα σκληρά φάουλ.

Όπως και με τα επικίνδυνα σκριν, τα οποία σε αντίθεση με ό,τι έχουμε μάθει στην Ευρώπη, οι Κινέζοι τα άφηναν με αποτέλεσμα να δούμε αρκετά χτυπήματα, πότε με αγκώνες και πότε με γόνατα.

Ίσως είναι κάτι στο οποίο θα πρέπει να συνηθίσουμε ως ομάδα, ενόψει Παγκοσμίου Κυπέλλου, αν κι ελπίζουμε, εκεί, οι διαιτητές της FIBA να ‘ναι πιο αυστηροί.

Κώστας Παπανικολάου

Με πιο προσεκτική άμυνα, κι έχοντας μάθει πια να αντιμετωπίζουν το… περίεργο παιχνίδι των αντιπάλων, οι Έλληνες διεθνείς δημιούργησαν τις προϋποθέσεις να πάρουν ξανά διαφορά. Έτσι κι έφτασαν στο +8, 60-52 έχοντας κρατήσει χαμηλά το αντίπαλο σκορ.

Με εξαίρεση το τελευταίο δίλεπτο, όπου οι Δομινικανοί πέτυχαν τρία συνεχόμενα τρίποντα για να μειώσουν στον πόντο, 62-61, πριν Παπαγιάννης και Παπαπέτρου κάνουν το 66-61 για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Με ένα καλό τρίλεπτο και στις δύο πλευρές του γηπέδου και κορυφαίο τον Αντετοκούνμπο, η Εθνική μας έκανε ένα 10-0 στην Δ’ περίοδο φτάνοντας στο 80-69 σχεδόν 3:50 για το τέλος. Σε αυτό το διάστημα βγήκε με τραυματισμό ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, με την ελπίδα όλων στην Εθνική φυσικά, να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Η Εθνική μας νίκησε τελικά με διψήφια διαφορά, 87-75 και πλέον θα παίξει στον τελικό του Τουρνουά Άτλας, με αντίπαλο τη Βενεζουέλα.

Ο τελικός θα γίνει αύριο Τρίτη (27/08) στις 14:30.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 48-47, 66-61, 87-75

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Λαρεντζάκης 5, Καλάθης 7, Μπουρούσης 2, Παπαγιάννης 12, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6, Παπαπέτρου 10, Βασιλόπουλος 3, Αντετοκούνμπο Γ. 26, Αντετοκούνμπο Θ. 2

Δομινικανή Δημοκρατία (Γκαρσία): Πένα 3, Μεντόζα 13, Λιζ 13, Ρόχας 16, Σουέρο 2, ΝτεΛεόν 2, Βάργκας 2, Ραμόν 3, Σολάνο 5, Ρόμπερτς 7, Γκαρσία 3, Μοντέρο 6

Συνεχίζεται ο χαμός με Αντετοκούνμπο στην Κίνα (pics)