Παναθηναϊκός

Να που ο φετινός Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ του Τσάβι Πασκουάλ αποκτά χαρακτήρα. Κι αυτός έρχεται μέσα από την άμυνά του η οποία ήταν το όπλο στη νίκη του επί της Μπαρτσελόνα με 76-70 το βράδυ της Τετάρτης (21/11) στο ΟΑΚΑ.

Προερχόμενη από πέντε σερί νίκες, η Μπαρτσελόνα ήλθε με αέρα στο ΟΑΚΑ αλλά της τον έκοψε η άμυνα του Παναθηναϊκού! Με εξαίρεση την τρίτη περίοδο (25π.) οι Καταλανοί “παγιδεύτηκαν” από την ενέργεια και το αμυντικό πλάνο της ελληνικής ομάδας!

Με εμφανή αμυντικό προσανατολισμό οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ περισσότερο για να χαλάσουν το παιχνίδι του αντιπάλου τους παρά να κάνουν το δικό τους.

Πολύ στατικές επιθέσεις, ελάχιστες ευκαιρίες ανοιχτού γηπέδου και αρκετά λάθη συνέθεσαν την εικόνα των 20 πρώτων λεπτών. Ειδικά στην πρώτη περίοδο που συνδυάστηκε και με δέκα λάθη (6 για τον Παναθηναϊκό και 4 για την Μπαρτσελόνα) τα καλάθια έμπαιναν με το σταγονόμετρο και για αυτό το σκορ έπειτα από δέκα λεπτά αγώνα ήταν 13-10 με τον Λεκαβίτσιους να είναι ο μόνος παίκτης που έχει σκοράρει έξω από το ζωγραφιστό!

Οι 5 συνεχόμενοι πόντοι του Ντεσόν Τόμας τους οποίους ακολούθησε το τρίποντο του Θανάση Αντετοκούνμπο για το 21-10 στο 11:20 ξύπνησαν το κοινό στο ΟΑΚΑ, αλλά ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε. Σιγά-σιγά η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς μάζεψε τη διαφορά αφού ο Παναθηναϊκός δεν είχε τρόπο να αντιμετωπίσει στο χαμηλό ποστ τον Κέβιν Σεραφέν ο οποίος είχε 11 από τους 25 πόντους της ομάδας του με 4/5 σουτ! Η υπόλοιπη Μπαρτσελόνα είχε 5/21 σουτ!

Βέβαια κι ο Παναθηναϊκός ήταν σχετικά άστοχος και για αυτό η διαφορά στο ημίχρονο ήταν μόλις εννέα πόντοι με τόσο κακή επιθετικά την Μπαρτσελόνα. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έβγαλε το πρώτο 20άλεπτο με 13/30 προσπάθειες.

Η εικόνα της τρίτης περιόδου ήταν εκ διαμέτρου αντίθετη κυρίως επειδή πήραν την “μπαγκέτα” οι περιφερειακοί της Μπαρτσελόνα.

Ο Κάιλ Κούριτς πέτυχε 3/3 τρίποντα κι άλλους 4 πόντους ο Τομά Ερτέλ κι η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το 42-43 στο 42-42.

Προσωρινά ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 49-42 απαντώντας με το δικό του σερί , ωστόσο η άμυνά δεν ήταν καθόλου αποτελεσματική, καθώς δέχτηκε στην τρίτη περίοδο όσους πόντους είχε δεχτεί στις πρώτες δύο, δηλαδή 25!

Στο ίδιο διάστημα ανέβηκε επιθετικά ο Στεφάν Λάσμε (7π.) και έτσι η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ κράτησε έστω έναν αέρα πέντε πόντων, 55-50 στο 30′.

Ο Ντίνος Μήτογλου με καλή αμυντική παρουσία στο πρώτο μέρος, ήταν καταλυτικός στην επίθεση στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Πέτυχε 7 μαζεμένους πόντους πριν φτάσει ο Παναθηναϊκός τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (13π.) με 67-54 με 6:55 για το τέλος.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι και μολονότι στα τελευταία λεπτά η Μπαρτσλόνα βρήκε κάποια πιο εύκολα καλάθια, δεν προλάβαινε να καλύψει τη διαφορά, αφού οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ κι ειδικά ο Νικ Καλάθης με τον Νίκο Παππά έπαιζαν μυαλωμένα, δεν επηρεάστηκαν από το -ατομικό τους- κακό επιθετικό παιχνίδι και κράτησαν τα ηνία του αγώνα μέχρι τέλους για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 34-25, 55-50, 76-70

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πασκουάλ):  Τόμας 14 (1), Λάνγκφορντ 8, Λάσμε 11 (1), Παπαπέτρου 6 (1), Παππάς 7, Γκιστ 5 (1), Βουγιούκας 2, Λεκαβίτσιους 3 (1), Λοτζέσκι 8, Καλάθης 2 (1/5 διπ., 0/4 τριπ., 0/2 βολ., 9 ριμπ., 12 ασ, 1 κλ., 5 λ.) , Αντετοκούνμπο 3 (1), Μήτογλου 7 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 15, Πάνγκος 4, Ρίμπας 1, Σίνγκλετον 4, Μπλάζιτς, Πούστοβι, Σμιτς, Ερτέλ 12, Οριόλα 4, Κούριτς 17 (3), Κλαβέρ 7, Τόμιτς 6.

Τα “φώτο-κλικς” του Παναθηναϊκός – Μπαρτσελόνα (gallery)