Γκριγκόνις

Ο… εφτάψυχος Παναθηναϊκός (8-7) επέστρεψε από το -15 και με ένα τρομερό buzzer beater τρίποντο του Γκριγκόνις στην εκπνοή λύγισε τη Μονακό (8-7) στο Salle Gaston Medecin, στη 15η αγωνιστική της EuroLeague!

Υπό το βλέμμα του Δημήτρη Γιαννακόπουλου και περισσότερων από 300 φίλων της, η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πήρε ένα τεράστιο “διπλό”, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!

Ο Έλι Οκόμπο έβαλε καλάθι και πήρε και φάουλ στα 2.5” (90-88), όμως πέταξε την μπάλα στο ταμπλό στη βολή, θέλοντας να την χάσει επίτηδες για να κυλήσει ο χρόνος και μετά την παράβαση, ο κόουτς Αταμάν πήρε τάιμ άουτ.

Ο Γκριγκόνις “σκότωσε” τη Μονακό με τρίποντο στην εκπνοή (90-91) και χάρισε μια τεράστια νίκη στον Παναθηναϊκό!

Δείτε το νικητήριο τρίποντο του Γκριγκόνις:

Πριν από την αποψινή νίκη, οι “πράσινοι” είχαν αναμετρηθεί τέσσερις φορές στην ιστορία τους με τη Μονακό και μετρούσαν τέσσερις ήττες!

Από τον Παναθηναϊκό, διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν 6 παίκτες: Οι Κώστας Σλούκας (17π., 5ασ.), Ματίας Λεσόρ (16π., 4ρ., 3κλεψ., 24 PIR), Μάριους Γκριγκόνις (15π.), Κέντρικ Ναν (14π.), Ντίνος Μήτογλου (12π., 7ρ.), Λούκα Βιλντόσα (11π.).

Οι Άλφα Ντιαλό (17π., 6ρ.), Μάικ Τζέιμς (16π., 6ασ.), Έλι Οκόμπο (15π.), Κέμπα Γουόκερ (13π.) και Ντόντα Χολ (11π.) ξεχώρισαν για τη Μονακό, που αγωνίστηκε χωρίς τον Τζόρνταν Λόιντ.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων στο 7ο λεπτό (10-18).

Στα επόμενα 13 λεπτά το σκηνικό άλλαξε, η Μονακό έκανε ένα επιμέρους 37-21 και πήγε στα αποδυτήρια με δικό της προβάδισμα 8 πόντων (47-39).

Οι Μονεγάσκοι στο πρώτο ημίχρονο είχαν 5/8 τρίποντα και κορυφαίο σε αξιολόγηση τον Κέμπα Γουόκερ (7π., 12 PIR), ενώ ο Παναθηναϊκός είχε 3/11 τρίποντα και πρώτο σκόρερ τον Μάριους Γκριγκόνις (10π.).

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη διψήφια διαφορά στον αγώνα (53-42 στο 23′), ενώ ξέφυγαν ακόμα και με 15 πόντους (60-45 στο 26′), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τα 3/15 τρίποντα.

Σε εκείνο το σημείο, οι “πράσινοι” βελτίωσαν αισθητά την άμυνά τους και με τον Βιλντόσα να πετυχαίνει δύο τρίποντα, έκαναν ένα επιμέρους 1-11 (61-56 στο 29′), επιστρέφοντας στη διεκδίκηση της νίκης.

Η αντίδραση της Μονακό ήταν άμεση και με ένα σερί 6-0 στα τελευταία 75 δευτερόλεπτα της τρίτης περιόδου, πήρε ξανά διψήφια διαφορά (67-56).

Με τον Κέντρικ Ναν να… εμφανίζεται στο γήπεδο στην τελευταία περίοδο, τον Ματίας Λεσόρ να ανεβάζει στροφές και τον Σλούκα να ευστοχεί σε τρίποντο, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε (84-84 στο 38′)!

Ο Μοτιεγιούνας έβαλε 1/2 βολές στο 1:15, ο Ναν αστόχησε σε δίποντο στα 56”, ο Μάικ Τζέιμς κέρδισε και έβαλε 3/3 βολές στα 52”.

Ο Σλούκας μείωσε 88-86 στα 47”, ο Ναν έκλεψε την μπάλα και ο Λεσόρ ισοφάρισε (88-88) στα 20”.

Ο Έλι Οκόμπο έβαλε καλάθι και πήρε και φάουλ στα 2.5” (90-88), όμως πέταξε την μπάλα στο ταμπλό στη βολή, θέλοντας να την χάσει επίτηδες και μετά την παράβαση, ο κόουτς Αταμάν πήρε τάιμ άουτ.

Ο Γκριγκόνις “σκότωσε” τη Μονακό με τρίποντο στην εκπνοή (90-91) και χάρισε ένα τεράστιο “διπλό” στον Παναθηναϊκό!

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 47-39, 67-56, 90-91.

Παναθηναϊκός: Με Δ. Γιαννακόπουλο και 300 φιλάθλους στο Μονακό (pics & vid)

Παναθηναϊκός: Η άφιξη και η προθέρμανση στο Salle Gaston Medecin (vid & pic)

EuroLeague 2023/24: Η βαθμολογία

EuroLeague 2023/24: Πρόγραμμα – αποτελέσματα