Στην πρώτη του ήττα στη φετινή Betshop Basket League υποχρεώσε τον Παναθηναϊκό το απίθανο Περιστέρι, με 80-72 το απόγευμα της Κυριακής (31/3) στο άδειο από κόσμο κλειστό “Ανδρέας Παπανδρέου”!

Μια εβδομάδα έπειτα από τη συντριβή του στο Λαύριο, το Περιστέρι Βίκος Cola, εμφανίστηκε μεταμορφωμένο και με τεράστιο κίνητρο απέναντι σε μια ομάδα επιπέδου Εuroleague.

Ο Στίβεν Γκρέι (27π.) έβαλε τις βάσεις με 15 πόντους από το ημίχρονο και με πέντε ακόμα “χρυσούς” πόντους που έκαναν το 73-70, 78-70, ενώ ο Μπεν Μπέντιλ, πέτυχε 21 πόντους, τους 16 στο β΄μέρος, πήρε 13 ριμπάουντ κι ήταν ανίκητος και στις δύο πλευρές του γηπέδου.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως τον Νικ Καλάθη, είχε ζήτημα στη δημιουργία του κι ειδικά στο φινάλε, όταν το Περιστέρι άρχισε με 8-0 τη Δ’ περίοδο με ισάριθμους πόντους του Βασιλόπουλου, για το προβάδισμα (63-60) και στο τέλος, δεν βρήκε κανένα μεγάλο σουτ.

Είχε δε 0/8 τρίποντα στη Δ’ περίοδο, 2/6 δίποντα και πέτυχε τους πιο πολλούς πόντους του από τη γραμμή των βολών με 8/12!

Κι έτσι μετά το τελευταίο του προβάδισμα με 69-68 στα 3:59 για τη λήξη, ο Παναθηναϊκός δέχτηκε επιμέρους σκορ 12-3 για να γνωρίσει την πρώτη του ήττα σε κανονική περίοδο στα τρία τελευταία χρόνια, από οποιαδήποτε άλλη ομάδα, πλην του Ολυμπιακού!

Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο είχαν 2/15 τρίποντα συνολικά, ενώ φάνηκε η απουσία καθοδηγητή όταν η κατάσταση ζόρισε και το Περιστέρι έφτασε σε ιστορική νίκη.

Ασφαλώς η ήττα του Παναθηναϊκού είναι βαθμολογικά ανώδυνη, αφού δεν απειλείται το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα play offs, ενώ το Περιστέρι πέτυχε μια νίκη που δεν έχει άλλος ανταγωνιστής του, κι έπιασε στην 4η θέση τον ΠΑΟΚ και τον Προμηθέα με 14-7.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 36-45, 55-60, 80-72