Ρεάλ Μαδρίτης

Μόνο κατ’ όνομα ήταν ντέρμπι το ματς της Μαδρίτης το βράδυ της Πέμπτης (13/12) όπου η Ρεάλ ισοπέδωσε την Μπαρτσελόνα με 92-65 στη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Η Ρεάλ Μαδρίτης ήταν απολαυστική αλλά εκτός από την ομαδική της λειτουργία είχε κι από έναν παίκτη-“πυλώνα” στις δύο πρώτες περιόδους που στήριξε το παιχνίδι της!

Στην α’ περίοδο ήταν ο Άντονι Ράντολφ ο οποίος πέτυχε 13 από τους 22 πόντους της ομάδας του η οποία όμως είχε μικρό προβάδισμα. Στη β’ περίοδο ήρθε ο Τζέισι Κάρολ να πετύχει 15 πόντους, την ώρα που ολόκληρη η Μπαρτσελόνα έμενε στους 13!

Οι δύο ομάδες έμοιαζαν σε αυτήν την περίοδο σαν να έχουν… δύο δεκαετίες απόσταση!

Με τη μεν Ρεάλ να έχει πατημένο το πόδι στο γκάζι αλλά να παίζει οργανωμένα, τη δε Μπαρτσελόνα να προσπαθεί να παίξει σε πιο σετ παιχνίδι, με αργό ρυθμό αλλά την αντίπαλό της να τη “βομβαρδίζει”! Από το εύθραυστο 28-23 στο 13:38, η Ρεάλ Μαδρίτης έκανε 10-0 σερί για το 38-23 και το πάρτι των γηπεδούχων είχε αρχίσει ενώπιον 11.500 θεατών!

Η διαφορά έφτασε και στους 20, 50-30 πριν φτάσουμε στην τελευταία φάση του ημιχρόνου που ο Φακούντο Καμπάτσο, μας τρέλανε πάλι όλους.

Παίρνοντας το αμυντικό ριμπάουντ, πέταξε την μπάλα από το ύψος της γραμμής ελευθέρων βολών της δικής του ομάδας και η μπάλα βρήκε στόχο, όπως είχε κάνει και στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου του προηγούμενου εντός έδρας αγώνα της ομάδας του, με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Δείτε το τρίποντο του Καμπάτσο ΕΔΩ:

Η Μπαρτσελόνα στάθηκε αξιοπρεπώς μόνο στην τρίτη περίοδο, τη μόνη που δεν έχασε στο επιμέρους σκορ, αλλά η Ρεάλ Μαδρίτης είχε κρατήσει δυνάμεις και όρεξη για το τέλος!

Ο Τόμκινς τα έβαζε από παντού, ο ρυθμός ανέβηκε και πάλι κι η ομάδα του Πάμπλο Λάσο πέτυχε μια θριαμβευτική νίκη με 92-65, με τη διαφορά, να μοιάζει τιμητική για την ομάδα του Σβέτιλσαβ Πέσιτς που έπεσε στο 6-6.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 53-30, 69-50, 92-65

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 5 (1), Ράντολφ 16 (4), Καμπάτσο 7 (1), Ρέγιες, Αγιόν 2, Κάρολ 15 (1), Ταβάρες 12, Γιουλ 6 (0/7 τριπ.), Ντεκ 9 (1), Πρέπελιτς, Τόμπκινς 17  (3), Τέιλορ 3 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν, Πάνγκος 11 (1), Σίνγκλετον (0/2 διπ., 0/1 τριπ.), Χάνγκα 8 (1), Μπλάζιτς, Σμιτς 2, Ερτέλ 16 (2), Πούστοβι 4, Οριόλα 5, Κούριτς 5 (1), Κλαβέρ 8 (2), Τόμιτς 6.