Ο Άρης Midea ηττήθηκε την Τετάρτη από την Γκραν Κανάρια στο “Nick Galis Hall”, με 66-82 στον αγώνα της πρεμιέρας του στο EuroCup, όπου επέστρεψε μετά από επτά χρόνια.

Κι αν η ήττα ήλθε από μια ανώτερη ομάδα, την κάτοχο άλλωστε του EuroCup, εκπρόσωπο της Ισπανίας του πιο δυνατού πρωταθλήματος στον κόσμο μετά το ΝΒΑ και με μεγάλη διαφοροποίηση στον προϋπολογισμό και τις φιλοδοξίες, δεν ήταν βραδιά για απογοήτευση λόγω του αποτελέσματος.

Ήταν βραδιά θλίψης, λόγω της απώλειας του μεγάλου Γιάννη Ιωαννίδη που έβαλε τον Άρη στις κορυφαίες ομάδες της Ευρώπης, τότε στα ’80s, αλλά η κληρονομιά της ομάδας του “Ξανθού” είναι τόσο μεγάλη, που η ελπίδα και το όραμα της επανόδου των “κίτρινων” σε μεγάλη ευρωπαϊκή διοργάνωση, μόνο επιτυχία συνιστά.

Για αυτό κι οι 5.500 φίλοι του Άρη που γέμισαν το Nick Galis Hall, ουδόλως αποθαρρύνθηκαν όταν στη Δ΄περίοδο η Γκραν Κανάρια του Γιάκα Λάκοβιτς έκανε τη μεγάλη διαφορά, μετά από 30 λεπτά όπου η ελληνική ομάδα, διεκδικούσε το παιχνίδι.

Άλλα τα μεγέθη, άλλο το βάθος, συν τα προβλήματα που προέκυψαν και καθιστούν τον Άρη ελλιπή, στην εκκίνηση της νέας σεζόν.

Τελευταία φορά ο Άρης προηγήθηκε με 55-54 δια χειρός Τολιόπουλου, που πέτυχε 8 πόντους στη γ΄περίοδο και πριν ο Αλμπισί προλάβει χρονόμετρο και άμυνα, για ένα τρίποντο και το 57-55 των Ισπανών.

Ήταν η αφετηρία ενός σερί 17-0 από την Γκραν Κανάρια που “τελείωσε” το παιχνίδι, αφού το 55-54 έγινε 55-71.

Η διαφορά έφτασε στο +21 για τους Ισπανούς, 80-59, πριν από το τελικό 82-66.

Τα ζυγά δεκάλεπτα, δεύτερο και τέταρτο έκαναν μεγάλη διαφορά στην αναμέτρηση, αφού στο Β’ ο Άρης πέτυχε μόλις επτά πόντους για να μετατραπεί στο 28-20 του 10′ σε 34-38 στο ημίχρονο.

Η ομάδα του Καστρίτη είχε 3/13 σουτ σε αυτήν την περίοδο.

Ο απολογισμός του Άρη στο τέταρτο, ήταν 11 πόντοι, με 3/14 σουτ κι επιμέρους σκορ 11-25.

O Ρομπέρτο Γκάλινατ πέτυχε 22 πόντους, τους 13 στην Α’ περίοδο κι έδειξε ότι θα ηγηθεί της επίθεσης. Ο Χάρελ έφτασε στους 10, ως ο δεύτερος διψήφιος. Ο Μάρκους Καρ έμεινε στους δύο με ένα ζευγάρι βολών, ενώ είχε χρεωθεί από πολύ νωρίς (07:46 στην τρίτη περίοδο) με 4 φάουλ.

Για την ομάδα του Γιάκα Λάκοβιτς, άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού, ένας επίσης πρώην “πράσινος” ο Έι Τζέι Σλότερ πέτυχε 21 πόντους, 12 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο.

Στους 16 έφτασε ο Αργεντινός Μπρουσίνο και τους 12 ο Γάλλος, Πιέρ Πελό.

Έτσι μπήκε ο επίλογος στο νέο ευρωπαϊκό ταξίδι του Άρη, μετά από χρόνια, αλλά αυτό που μετρά, δεν είναι ότι το ταξίδι άρχισε με ήττα, αλλά ότι ο Ευρωπαίος Άρης είναι ξανά εδώ και συνεχίζει να βάζει τις βάσεις για κάτι ακόμα καλύτερο…

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82.