Γκουζμάν

Μία πολύ σημαντική νίκη απέναντι στην περυσινή φιναλίστ Τουρκ Τέλεκομ πανηγύρισε η Κλουζ (80-71), σε αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του EuroCup.

Μπράις Τζόνσον (14π.-5ρ.-5ασ.) και Κάρελ Γκουσμάν (14π.) ήταν οι κορυφαίοι των γηπεδούχων, ενώ ο Ντι Τζέι Σίλεϊ προσέθεσε 12π. και ο Άντριγια Στιπάνοβιτς 10π.-6ρ.

Στον αντίποδα, πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τάιρον Γουάλας με 18π., ο Οκμπέν Ουλουμπάι σημείωσε 12π., ο Τζέιμς Πάλμερ 11 (συν 6ρ.) και ο Τζέιλεν Άνταμς 10.

Η Κλουζ άρχισε με 12-0, έκλεισε με 28-14 το πρώτο δεκάλεπτο και με 50-26 το α’ ημίχρονο (στο +27 η μέγιστη διαφορά), προτού ο Γουάλας πάρει από το χεράκι την Τουρκ Τέλεκομ, οδηγώντας τη σε σερί 18-0!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η τουρκική ομάδα μείωσε δύο φορές στο καλάθι, όμως, ο Τζόνσον έβαλε 8 πόντους, οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 61-59 σε 77-63 και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 50-26, 59-52, 80-71

Τα highlights:

Πετυχαίνοντας 35 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, η Προμετέι έφτασε στο εμφατικό 97-77 επί των Χάμπουργκ Τάουερς στην Arēna Rīga της Λετονίας, για τον Α’ Όμιλο του EuroCup.

Ο Μάρκους Κιν πρωταγωνίστησε με 19 πόντους-6 ασίστ, ενώ ακολούθησαν ο Ντέιβον Ριντ (11π.-5ρ.), ο Ίλια Σιντόροφ (11π.-4ασ.), ο Βιάτσεσλαβ Μπόμπροφ (11π.), ο Ρόναλντ Μάρτς (10π.) και ο Όντρεϊ Μπάλβιν (8π.-11ρ.).

Από την άλλη πλευρά, η γερμανική ομάδα προσπάθησε για το καλύτερο με τους Αλ Ντούραμ (15π.), Μαρκ Χιουζ (11π.-6ρ.), Βι Τζέι Κινγκ (11π.-7ρ.), Τερέλ Γκόμεζ (10.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι 22 από τους 23 παίκτες που αγωνίστηκαν στο παιχνίδι, κατάφεραν να σκοράρουν έστω έναν πόντο (11/12 οι μεν, 11/11 οι δε).

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η διαφορά έγινε διψήφια πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου και δεν ξανάπεσε σε μονοψήφια επίπεδα, με αποκορύφωμα το +23 στο ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 35-15, 54-42, 78-62, 97-77