Μπαρτσελόνα

Ακόμα πιο κοντά στην πρώτη θέση στην κανονική περίοδο βρίσκεται η Μπαρτσελόνα η οποία έκανε επίδειξη δύναμης στο Μιλάνο, όπου επικράτησε της Αρμάνι με 72-56, στο πλαίσιο της 30ής αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν τη νίκη της, η Μπαρτσελόνα βελτίωσε ακόμα περισσότερο το ρεκόρ της σε 22-8, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ από την άλλη η Αρμάνι υποχώρησε στο 19-11.

Με όπλο την άμυνά της, η Μπαρτσελόνα κράτησε στους 56 πόντους την Αρμάνι που πριν από την 30ή αγωνιστική, ήταν η δεύτερη καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης!

Οι Ιταλοί είχαν 2/15 τρίποντα και 15/39 δίποντα στην πιο φτωχή τους επιθετική παραγωγή στη σεζόν!

Κι ενδεικτικό είναι ότι ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ έμεινε άποντος και δεν έγινε ποτέ παράγοντας του αγώνα, ενώ ο Κέβιν Πάντερ των μεγάλων εμφανίσεων είχε 1/8 σουτ!

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν στα μέτρα της Αρμάνι, με την Μπαρτσελόνα να μην ξεκινά καλά την αναμέτρηση. Η ιταλική ομάδα μπορεί να μην είχε το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (12-15), αλλά ήταν κοντά στην “Μπάρτσα”.

Βέβαια, κάτι τέτοιο δεν έγινε ποτέ, μιας και η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάτησε… γκάζι από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα.

Το ημίχρονο έκλεισε στο 29-38, με τον Νικ Καλάθη να βγάζει το highlight του αγώνα στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δείτε την ασίστ:

Η συνέχεια ήταν παρόμοια, με την Μπαρτσελόνα να διατηρεί με την άμυνά της τα ηνία στο σκορ και την Αρμάνι να περιορίζεται σε ρόλο… κομπάρσου.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 44-55 και στην τέταρτη περίοδο δεν άλλαξε τίποτα.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα δεν μπόρεσε να διασπάσει σε καμία περίπτωση την αμυντική προσήλωση των Καταλανών, οι οποίοι έφτασαν εν τέλει στην εύκολη επικράτηση με 56-72.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νίκολα Μίροτιτς με 15 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης έμεινε χωρίς πόντο, αλλά μάζεψε 6 ριμπάουντ και μοίρασε 11 ασίστ.

Από την άλλη πλευρά ο Σαβόν Σιλντς ήταν ο μοναδικός παίκτης με διψήφιο αριθμό πόντων, σημειώνοντας 10.

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 29-38, 44-55, 56-72