Ο Ολυμπιακός ήταν απελπιστικά άστοχος και ηττήθηκε με 65-53 από την Αρμάνι στο Μιλάνο, στον πρώτο του αγώνα για την πρώτη “διαβολοβδομάδα” της φετινής EuroLeague.

Οι “ερυθρόλευκοι” τελείωσαν τον αγώνα με 10/12 βολές, 14/34 δίποντα, 5/19 τρίποντα και 15 λάθη για 12 ασίστ…

Νίκολα Μιλουτίνοβ (15π.) και Τόμας Γουόκαπ (11π. με 3/5 τρίποντα, 1ρ., 4ασ., 1κοψ., 1κλεψ., κανένα λάθος) διασώθηκαν από το… ναυάγιο του Ολυμπιακού που κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Εκτός δωδεκάδας έμεινε ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, ο οποίος ίσως παίξει στον δεύτερο αγώνα της εβδομάδας, με την Παρτιζάν στο ΣΕΦ την Πέμπτη (19/10, 21:15), ενώ εκτός δράσης παραμένει και ο Σακίλ ΜακΚίσικ.

Επέστρεψε ο Λουκ Σίκμα, ο οποίος ήταν σαφώς ανέτοιμος, ενώ ο Αϊζάια Κάνααν αποβλήθηκε στο 17ο λεπτό.

Νίκολα Μίροτιτς (20π.), Κέβιν Πάνγκος (16π., όλους στο 2ο ημίχρονο) και Σαβόν Σιλντς (12π.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Οι Ιταλοί δεν είχαν τους Μπάρον και Λο, ενώ έπαιξε ο Ντέβον Χολ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (31-32), με την Αρμάνι να προηγείται με 24-17 (12′), όμως ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα (29-32 στο 19’37”), παρά το γεγονός ότι στο 17ο λεπτό αποβλήθηκε ο Κάνααν με δεύτερη τεχνική ποινή!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις άμυνες να συνεχίζουν να έχουν τον πρώτο λόγο.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, ενώ… έπεφταν κορμιά στο παρκέ, με το θέαμα να μην είναι το καλύτερο δυνατό.

Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου (44-45 στο 32′) με ένα τρομερό κάρφωμα του Φαλ, όμως σε εκείνο το σημείο η Αρμάνι έκανε ένα σερί 9-0 (53-45 στο 35′) και ο Γιώργος Μπαρτζώκας κάλεσε αμέσως τάιμ άουτ.

Ο Λαρεντζάκης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ, οι “ερυθρόλευκοι” έμειναν χωρίς πόντο για σχεδόν 6 λεπτά και ένα τρίποντο του Μίροτιτς έγραψε τους τίτλους τέλους στο παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 31-32, 44-41, 65-53.