Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Ζαλγκίρις επιβλήθηκε (83-70) της Αρμάνι στο Μιλάνο, για την 11η αγωνιστική της Euroleague, αναγκάζοντας και τον κόσμο να αποχωρήσει από το γήπεδο στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης.

Η Λιθουανική ομάδα έχει ρεκόρ 5-6 και η Αρμάνι 4-7 σε μια σεζόν που φαίνεται ότι θα είναι και πάλι προβληματική παρά τις μεγάλες μεταγραφές.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Αρμάνι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης είχε τον έλεγχο (19-18) απέναντι στους Λιθουανούς που έδειχναν να έχουν ένα μοιρασμένο σκοράρισμα. Κάτι που έγινε γρήγορα αντιληπτό, καθώς η Ζαλγκίρις με ένα επιμέρους 12-23 στο δεύτερο 10λεπτο πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 10 πόντων (31-41 στο 20’).

Ο Σέβιον Σιλντς και ο Νίκολα Μίροτιτς αποτελούσαν τις επιθετικές επιλογές του Μεσίνα, αλλά η Ζαλγκίρις με τον Κίναν Έβανς και τον Εντγκάρας Ουλάνοβας είχε τον έλεγχο (39-51 στο 24’). Η Ιταλική ομάδα πιέζοντας στην άμυνα και με καλάθια του Μίροτιτς πλησίασε (47-54 στο 27.20’’) και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο -7 (52-59 στο 30’).

Από τη στιγμή όμως που δεν υπήρχαν άλλες επιλογές επιθετικά για την Αρμάνι η Ζαλγκίρις άνοιξε το σκορ (66-79 στο 38’) και έφτασε σε μια πολύ σημαντική νίκη.

Κορυφαίος για την Ζαλγκίρις ήταν ο Εντγκάρας Ουλάνοβας με 20 πόντους, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Κίναν Έβανς με 19 πόντους και ο Ρόλαντς Σμιτς με 16 πόντους.

Από την Ιταλική ομάδα ξεχώρισαν ο Σέβιον Σιλντς είχε 21 πόντους και ο Νίκολα Μίροτιτς πρόσθεσε άλλους 14 πόντους.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Γιόβτσιτς, Τσέλικ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-18, 31-41, 52-59, 70-83.