Για την επιστροφή του στα γνώριμα λημέρια της Εφές αλλά ως αντίπαλος, μίλησε το μεσημέρι της Δευτέρας στο αεροδρόμιο ο προπονητής του ΠαναθηναϊκούΕργκίν Αταμάν.

Κατά την αναχώρηση της αποστολής του Παναθηναϊκού για την Κωνσταντινούπολη, όπου αύριο (5/12, 19:30) αντιμετωπίζει την Εφές, ο Αταμάν τόνισε ότι θα υπάρχει συναισθηματική φόρτιση, αλλά παράλληλα, στόχος είναι η νίκη.

“Έχω ωραίες αναμνήσεις με την Εφές. Με όλο το σταφ, τους παίκτες, τον πρόεδρο, τους φιλάθλους. Όμως τώρα είναι διαφορετικά τα πράγματα.

Υπάρχει ο επαγγελματισμός στη ζωή. Και θα προσπαθήσουμε να κερδίσουμε αυτό το ματς με τον Παναθηναϊκό.

Για μένα θα είναι αρκετά συναισθηματική η φόρτιση να βρεθώ εκεί ύστερα από την τόσο πετυχημένη περίοδο της καριέρας μου, όπως επίσης και για την ιστορία της Αναντολού Εφές. Θα είναι ωραία” είπε ο Αταμάν και πρόσθεσε:

“Έχουν αλλάξει το σύστημα και τον τρόπο παιχνιδιού τους, αλλά οι παίκτες-κλειδιά είναι οι ίδιοι.

Όπως ο Λάρκιν.

Επίσης έφεραν τον Τόμπσον στη θέση του Μίτσιτς.

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με τις απουσίες και τους τραυματισμούς που θα έχουν σε αυτό το παιχνίδι.

Αυτό που ξέρω είναι ότι από την ομάδα μας απουσιάζουν εδώ και έναν μήνα οι Ερναγκόμεθ και Παπαπέτρου αλλά προσπαθούμε να καλύψουμε αυτές τις θέσεις.

Θα είναι σίγουρα ένα δύσκολο παιχνίδι.

Την περασμένη εβδομάδα χάσαμε στο Βελιγράδι και ήταν λυπηρό το πώς χάσαμε το ματς.

Ένα παιχνίδι το οποίο αξίζαμε κερδίσουμε, παίξαμε τέλεια για 38 λεπτά αλλά κάναμε γελοία λάθη στα τελευταία δύο λεπτά.

Η Εφές γνώρισε τη μεγαλύτερη ήττα της από τον Ερυθρό Αστέρα. Έχουμε διαβοβδομαδα με δύο δύσκολα ματς, αλλά θα προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη”.

Τέλος για την ειδική προετοιμασία μετά την ήττα από την Παρτιζάν, ο προπονητής του Παναθηναϊκού είπε:

Δεν είχαμε τον χρόνο διότι μετά το ματς με την Παρτιζάν είχαμε το παιχνίδι του πρωταθλήματος.

Θα προετοιμάσουμε το παιχνίδι και στο τακτικό κομμάτι στην Κωνσταντινούπολη.

Έχουμε αρκετούς έμπειρους παίκτες οι οποίοι καταλαβαίνουν πώς να διαχειριστούν τις καταστάσεις στα τελευταία λεπτά.

Χάσαμε τρία παιχνίδια με τον ίδιο τρόπο και ευτυχώς που το χάσαμε τώρα και όχι στο μέλλον και πιο συγκεκριμένα σε κάποιο ματς για τα play-offs ή στο Final-4″.

Δείτε τη photo gallery από την αναχώρηση του Παναθηναϊκού για την Κωνσταντινούπολη:

Euroleague: Ζητείται… σκόρερ στην Εφές κόντρα στον Παναθηναϊκό

Πετκίμ-Εφές 92-101: “Διπλό” στην παράταση πριν υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό!

Εφές-Παναθηναϊκός: Sold out η επιστροφή του Αταμάν στο Σινάν Ερντέμ! (pic)

Euroleague 2023/24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Euroleague 2023/24: Βαθμολογία